2009. június. 27. 17:53 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 27. 17:45 Világ

Haríri alakíthat kormányt Libanonban

Szaad Harírit, a parlamenti többség vezetőjét bízta meg kormányalakítással szombaton Michel Szulejman libanoni elnök.

A hónap elején rendezett libanoni parlamenti választásokon a Nyugat támogatását élvező, Szíria-ellenes kormánykoalíció legyőzte az Irán és Szíria által támogatott Hezbollah szervezetet és szövetségeseit. Haríri szombati nyilatkozata szerint nemzeti egységkormány létrehozására törekszik, be akarja vonni a kormányzásba a Szíriával szoros szövetségben lévő, nagy hatalmú síita riválisait is. Így akarja stabilizálja Libanon belpolitikai helyzetét, tekintettel arra, hogy  tavaly csaknem újabb polgárháború kirobbanására vezettek a szunnita-síita ellentétek, és azóta is feszült a helyzet a két közösség pártjai és politikusai között.

A fő problémának az látszik jelenleg, hogy az Egyesült Államok által terrorszervezetként megbélyegzett Hezbollah és szövetségesei vétójogot követelnek maguknak az új egységkormányban - akárcsak korábban -, ennek megadására azonban nem hajlik a kijelölt kormányfő. Haríri fő külső támogatói a nyugati országok, köztük az Egyesült Államok, de kap támogatást Szaúd-Arábiától is. 

A kormányalakítással megbízott Szaad Haríri apja, Rafik Haríri ellen gyilkos merényletet követtek el 2005-ben. Az eset a polgárháború (1975-1990) óta legsúlyosabb válságába sodorta a közel-keleti államot. Szaad Haríri gyakran hangoztatja, hogy igazságot akar szolgáltatni apjának és más Szíria-ellenes politikusoknak, akiket 2005 óta megöltek Libanonban. Korábban többször is megnevezte Damaszkuszt e politikai gyilkosságok kezdeményezőjeként. Egy idő óta azonban visszafogta Szíria-ellenes retorikáját, különösen azóta, hogy létrejött az ügy kivizsgálására hivatott  nemzetközi törvényszék.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?