Obama ítélete és bűnbánó iráni tüntetők
Az iráni televízió kedden olyan személyeket mutatott be, akik az adásban azt vallották, hogy a nyugati propaganda megtévesztő hatására vettek részt az elmúlt napok tiltakozó megmozdulásaiban. Barack Obama amerikai elnök "erőteljesen elítélte" az iráni kormánynak a tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépését.
Az egyikük, egy fiatal férfi kijelentése szerint az olyan hírközlő szervek "provokálták őket erkölcstelen tettek elkövetésére, mint a brit BBC vagy az Amerika Hangja". Egy elfátyolozott nő azt vallotta, hogy kézigránátot hordott a táskájában, mert a BBC-ben azt mondták, hogy a rendfenntartó erők állnak a legtöbb összecsapás mögött. Egy fiatalember elismerte, hogy a testvérével együtt fosztogatásra használták ki a zavargásokat, de letartóztatták. A tévé a nevüket nem közölte.
Az állítólagos külföldi beavatkozás ellen tiltakozva sajtótájékoztatót tartottak Mahmúd Ahmadinezsád elnök hívei, s ehhez az egykor elfoglalt amerikai nagykövetség épületét választották helyszínül. A nagykövetséget az iszlám forradalom alatt, 1979-ben özönlötték el diákok, és 52 amerikait túszként tartottak fogva 444 napon át.
"Nincs szükségünk haszontalan kapcsolatokra Nagy-Britanniával... Ha a britek folytatják a beavatkozást, a fejükre döntjük a házukat" - mondta egy diákvezető, de a brit nagykövetséghez tervezett tüntetést elhalasztották.
A június 12-i elnökválasztás kihirdetett eredményét csalásnak minősítő Mir Hoszein Muszavi elnökjelöltet a belügyminisztérium felszólította, hogy "tartsa tiszteletben a törvényeket és a nép voksát". Muszavi egy bejelentése szerint arra készül, hogy rövidesen bemutasson egy "teljes jelentést" a választási szabálytalanságról és csalásról. Egy munkatársa azt állította, hogy a politikus általános sztrájkot fog hirdetni, ha letartóztatják.
Az IRNA hivatalos hírügynökség egy igazságügyi forrást idézve azt közölte, hogy különleges bíróság vizsgálja a tüntetők ügyét. "A zavargás résztvevőit meg fogják leckéztetni" - mondta az illető.
Obama elítélte az iráni kormány erőszakos fellépését
Barack Obama amerikai elnök azt mondta: megdöbbent és felháborodott azon, hogy a teheráni kormány megfenyegette az elnökválasztás kihirdetett eredménye miatt tüntetőket, közülük többet megvertek és bebörtönöztek.
"Erőteljesen elítélem ezeket az igazságtalan cselekedeteket" - jelentette ki, hozzátéve, az amerikai néppel együtt gyászolja minden ártatlan ember halálát. Megjegyezte: az iráni kormány magatartásának elítélése nem az Irán belügyeibe történő beavatkozást jelent; az Egyesült Államok tiszteletben tartja Irán szuverenitását.
Egyértelműen hamisnak és képtelenségnek nevezte azokat a teheráni vádakat, hogy Amerika szítja Iránban a tömeges tiltakozásokat. Kijelentette, Teheránnak az a stratégiája, hogy más országokat állít be bűnbaknak, többé nem működik. "Itt nem az Egyesült Államokról és a Nyugatról, hanem Irán népéről van szó és a jövőről, amelyet ők, csak ők fognak megválasztani (...) az iráni nép el tudja mondani, mit akar, pontosan ez történt az utóbbi napokban" - mondta.
Obama arról is beszélt, hogy az iráni vezetésnek figyelembe kell vennie a nép akaratát, amennyiben nemzetközi tiszteletet akar kivívni. "Az irániaknak joguk van a gyülekezéshez és szólásszabadsághoz" - szögezte le. Hozzátette, azok, akik az igazság mellett kiállnak, mindig a történelem jó oldalán állnak. Az amerikai elnök szerint Irán vezetőinek egyetértés, nem pedig kényszer alapján kellene kormányozni országukat.
A demokrata párti amerikai elnök - akit az utóbbi napokban erőteljesen bírált republikánus ellenzéke, amiért szerinte nem lépett fel kellő eréllyel a teheráni kormány magatartása ellen és a demokratikus ellenzék mellett - azt is közölte: az események alakulása fényében fogja eldönteni, hogyan folytassa az iráni párbeszéddel kapcsolatos politikáját. Hozzátette ugyanakkor: a választás körüli zűrzavar ellenére Irán előtt nyitva áll az út, hogy javítson a nemzetközi közösséghez fűződő viszonyán.