2009. június. 23. 15:35 Utolsó frissítés: 2009. június. 23. 16:06 Világ

Nyugati országok tiltakoznak az iráni tüntetőkkel szembeni erőszak miatt

Bekérették a francia, a svéd és a finn külügyminisztériumba kedden az iráni nagykövetet, tiltakozásul a vitatott iráni elnökválasztás eredménye ellen tüntető ellenzékiekkel szembeni erőszak miatt, amelyet Belgium közleményben ítélt el.

Az Európai Unió soros cseh elnöksége még hétfőn felszólította az uniós tagországokat, hogy kéressék be külügyminisztériumaikba az iráni nagyköveteket. A felhívásnak engedve a francia külügyminisztériumba kedden - június 15-e óta immár másodszor - bekérették Irán párizsi nagykövetét. A tárca Észak-Afrikával és Közel-Kelettel foglalkozó igazgatója kifejezésre juttatta, hogy a francia kormány "mélységesen aggódik" az iráni események alakulása - vagyis a Mahmúd Ahmadinezsád ultrakonzervatív elnök újraválasztása ellen tiltakozó tüntetőkkel szembeni erőszak - miatt.

A francia diplomata újfent követelte, hogy Teherán maradéktalanul tisztázza a voksolás tisztaságával kapcsolatos kételyeket, s megerősítette: Párizs elítéli a tüntetések "brutális elfojtását", amely "számos áldozatot követelt". Az Európai Unió soros elnöki tisztségét július elsején átvevő Svédország külügyminisztériumába szintén bekérették az iráni nagykövetet. Frank Belfrage külügyi államtitkár a nagykövet előtt nyomatékosította, hogy Stockholmot aggasztja az iráni helyzet. Cecilia Julin, a tárca kommunikációs igazgatója a francia hírügynökségnek megjegyezte: a mintegy félórás megbeszélés célja a svéd álláspont ismertetése, nem pedig az volt, hogy magyarázatot követeljenek az iráni diplomatától. Belfrage elítélte a tüntetőkkel szembeni erőszakot, a külföldi tudósítók munkáját sújtó korlátozásokat, és hangsúlyozta, hogy tisztázni kell az elnökválasztás eredményével kapcsolatos kérdéseket.

Herman van Rompuy belga miniszterelnök közleményében az iráni politikai erők párbeszédét szorgalmazta, a teheráni hatóságokat pedig felszólította, hogy kerüljék el az erőszak kiterjedését. A kormányfő szerint ez utóbbi a tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépés beszüntetését, az alapvető polgárjogok tiszteletben tartását és a sajtóval szembeni korlátozások feloldását lenne hivatott jelenteni.

A finn külügyminisztériumba szintén bekérették Irán nagykövetét. Alexander Stubb külügyminiszter a diplomata előtt határozottan elítélte az iráni tüntetőkkel szembeni hatósági erőszakot és a szavazatok újraszámolását követelte. Stubb felszólította Teheránt, hogy találjon békés megoldást a választási eredmény körüli vitára, és biztosítja a szólásszabadság érvényesülését.


 

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.