Kicsoda Muszavi, az iráni ellenzéki mozgalom vezetője?
Mir Hoszein Muszavi volt iráni miniszterelnök visszafogott, tartózkodó viselkedése, halkszavúsága sokakat arra a következtetésre indít, hogy erélytelen politikusról van szó, de a látszat csal.
Muszavi, aki a június 12-i iráni elnökválasztás után szinte egyik napról a másikra egy bontakozó ellenzéki mozgalom vezetőjévé vált, nagy elszántságról és határozottságról tett bizonyságot, amikor kormányfőként megszervezte az ország háborús gazdaságát az iraki-iráni háború (1980-88) alatt. Ali Hamenei akkori elnökkel is szembeszegült, védelmezve az általa végrehajtott államosításokat és a kormány által bevezetett szigorú árellenőrzéseket.
A hivatalos eredmények szerint Muszavi alulmaradt az ultrakonzervatív Mahmúd Ahmadinezsád jelenlegi államfővel szemben a június 12-i elnökválasztáson. A 67 éves Muszavi vitatja az elnökválasztás hivatalosan közzétett végeredményét, és a hatósági tilalom ellenére tüntetésekre szólította fel híveit, követelve a választás érvénytelenítését és egy új választás megszervezését.
Mir Hoszein Muszavi © AP |
Muszavi 1941. szeptember 29-én született. Egyike volt a sahhal szemben Ruhollah Khomeini ajatolláhot támogató Iszlám Párt alapítóinak. 1981-ben nevezték ki miniszterelnökké, egy évvel az iraki-iráni háború kitörése után. Ruhollah Khomeininek, az iszlám köztársaság alapítójának halála után, 1989 júniusában Hamenei lett az iszlám köztársaság legfelsőbb politikai és vallási vezetője. Még abban az évben megszüntették a miniszterelnöki tisztséget, s ennek nyomán Muszavi mintegy két évtizedre kikerült az állami és politikai vezetés élvonalából. Noha posztjának megszűnése után tanácsadóként szolgált két államfő, Ali Akbar Hasemi Rafszandzsani és Mohammad Hatami mellett, a feledés homálya borult személyére.
Idén áprilisban tűnt fel ismét a nagy nyilvánosság előtt, amikor bejelentette, hogy indulni szándékozik az elnöki posztért. Az elnökjelöltek televíziós vitájában azzal indokolta visszatérését, hogy veszélyt jelentene Iránra, ha Ahmadinezsád maradna az államfő. A reformpártinak tartott Mohammad Hatami exállamfő hivatalosan is támogatásáról biztosította Muszavit, és arra kérte híveit, hogy rá szavazzanak az elnökválasztáson. Az irániak többsége azonban - legalábbis a hivatalosan közzétett eredmény szerint - a hivatalban lévő elnököt, Ahmadinezsádot választotta.