2009. június. 05. 15:21 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 05. 15:19 Világ

Brit kormányátalakítás: lemondott a védelmi miniszter

Kormányátalakításba kezdett pénteken Gordon Brown brit miniszterelnök, miután az elmúlt napokban a kabinet több tagja is lemondott, és egyikük magát Brownt is távozásra szólította fel. Pénteken, már a kormányátalakítás megkezdése után, bejelentette lemondását a védelmi miniszter is.

Előzetes várakozások szerint a kormány átszervezésére hétfőn, az európai parlamenti választások eredményének ismeretében került volna sor, de a sorozatos miniszteri lemondások miatt Brown előre hozta az átalakítást. A péntek délutánig meghozott döntések alapján Alan Johnson eddigi egészségügyi miniszter került a belügyi tárca élére, miután Jacqui Smith volt belügyminiszter lemondott. 

Yvette Cooper, a pénzügyminisztérium főtitkári rangú operatív irányítója - Brown régi szövetségese - lesz az új munka- és nyugdíjügyi miniszter, miután a tárcát eddig irányító James Purnell a kormányfő előzetes tájékoztatása nélkül lemondott, és a pénteki sajtóban közölt nyílt levelében távozásra szólította fel Gordon Brownt is. 

A levél szerint ha Brown marad a Munkáspárt és a kormány élén, az "nem csökkentené, hanem növelné a konzervatív győzelem esélyét" a következő választásokon, ami "katasztrófa lenne az ország számára". Purnell két napon belül az ötödik kormánytag - a szűkebb kabinetből pedig a harmadik - volt, aki hátat fordított az egyre ingatagabb helyzetű Brownnak, de ő az első, aki nyilvánosan a miniszterelnök lemondását sürgette.
 
Pénteken bejelentette távozását John Hutton védelmi miniszter is, ő azonban egyidejűleg közölte: változatlanul a kormányfő lojális támogatója. Politikai elemzők szerint ez a nyilatkozat, - valamint a korábban Brown lehetséges kihívójának tekintett Alan Johnson szintén kifejezésre juttatott támogatása - megerősíti Gordon Brownt miniszterelnöki pozíciójában.

Ugyancsak a kormányfő helyzetét erősítő tényezőnek minősítik Londonban, hogy a kabinet több más "nehézsúlyú" tagja, köztük a szintén lehetséges kihívójelöltnek tartott David Miliband külügyminiszter és Lord Peter Mandelson, az üzleti ügyek minisztere - a kormányzó Munkáspárt modernizálásának egyik veteránja és volt főideológusa - hasonlóan egyértelmű nyilatkozatokkal biztosította támogatásáról Brownt.
 
Lord Mandelson a BBC-nek egyenesen kijelentette: a távozó Purnell, - aki lemondásra szólította fel a kormányfőt - "elszámította magát", mert a kabinet többi tagja a miniszterelnök mögött áll.
 
Egyöntetű vélemények szerint mindazonáltal Brown politikai jövője szorosan összefügg a Munkáspárt európai parlamenti választási teljesítményével. Nagy-Britanniában - Hollandiához hasonlóan - csütörtökön tartották az EP-választásokat, de ennek eredményeit csak vasárnap este közlik, miután a többi EU-tagállamban is lezajlott a voksolás.



Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.