2009. június. 02. 18:54 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 02. 18:56 Világ

Kivonulnak az iraki városokból az amerikai csapatok

Az amerikai harcoló alakulatok június folyamán az összes iraki városból kivonulnak, ideértve a lázadók fellegvárát, Moszult is - erősítette meg Ray Odierno tábornok, az Irakban állomásozó amerikai csapatok parancsnoka kedden.

A januárban hatályba lépett kétoldalú biztonsági megállapodás értelmében az amerikai harcoló alakulatoknak június 30-ig kell elhagyniuk az iraki városokat és visszavonulniuk támaszpontjaikra. Egyes amerikai és iraki tisztviselők azonban azt sugalmazták, hogy kivételt képezhet Moszul, ahol az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet és más lázadó csoportok tagjai gyakran hajtanak végre támadásokat. 
   
A Szamarra városban tett látogatásán Odierno tábornok megerősítette, hogy a terveknek megfelelően végrehajtják a kivonulást, az amerikai harcoló alakulatok minden iraki várost elhagynak, így Moszult is. A tábornok korábban nem zárta ki annak lehetőségét, hogy amerikai harcoló alakulatok maradnak az iraki al-Kaida utolsó városi erősségében, ha az iraki kormány ezt kéri. Odierno most hangsúlyozta, hogy az utóbbi hónapokban kedvezően alakult a biztonsági helyzet, így Moszulban is csak katonai tanácsadók és kiképzők maradnak a városfalakon belül.
   
A tábornok kijelentette, hogy 2006 februárja óta az iraki biztonsági erők hatalmas előrelépést tettek az állomány feltöltésében, felszerelésük és kiképzésük terén. 
   
Barack Obama amerikai elnök tervének értelmében 2010 augusztusának végéig kivonják Irakból az amerikai harcoló alakulatokat. E lépés után az Egyesült Államok 35-50 ezer katonát hagy hátra az iraki biztonsági erők kiképzése, továbbá tanácsadás, terroristaelhárító feladatok ellátása és a helyi amerikai intézmények védelme céljából. Az utolsó amerikai katonának 2011. december 31-ig kell elhagynia Irakot.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.