Másfél millió földönfutó Pakisztánban. Ki segít rajtuk?
Segítségért fordult csütörtökön a nemzetek közösségéhez Juszuf Raza Gilani pakisztáni kormányfő az utóbbi évek egyik legsúlyosabb humanitárius válságának megoldására.
Gilani nemzetközi szervezetek és donor országok képviselőivel tartott kormányülésen kérte a humanitárius célú és az újjáépítést szolgáló segélyeket. Hina Rabbani Har pénzügyi államminiszter később újságíróknak nyilatkozva bejelentette, hogy az adományozó országok összesen 224 millió dolláros segélyt ajánlottak fel. Ebbe beleértendő az Egyesült Államok által kedden megígért 110 millió dollár is. Az ENSZ arra készül, hogy pénteken 600 millió dollár értékű segélyfelhívást tegyen közzé.
A Szvat-völgyben egy hónappal ezelőtt a tálibok ellen indított katonai offenzíva nyomán legalább másfél millióan kényszerültek otthonaik elhagyására. Egy részüket szükségtáborokban zsúfolták össze. Rajtuk kívül további félmillióra tehető azoknak a száma, akik az Afganisztánnal határos, Pakisztán északnyugati részén lévő törzsi területeken folyó harcok miatt menekültek el. Szemtanúk, nemzetközi emberi jogi szervezetek és a pakisztáni média is azzal vádolják a hadsereget, hogy az offenzíva kezdete óta válogatás nélkül lőnek, és sok civilt megöltek. Ugyanakkor azt is elismerik, hogy a tálibok emberi pajzsként használják fel a lakosságot.
Több ország is bejelentette sürgős segélyek folyósítását, köztük az Egyesült Államok, amelynek Pakisztán egyik legfőbb szövetségese a terrorizmus elleni harcban. Washington, miután erőteljes nyomást gyakorolt Iszlámábádra a Szvat-völgy elleni offenzíva megindítása érdekében, 110 millió dollárt ígért. A pakisztáni kormány 2 millió rúpia (25 millió dollár) azonnali segélyt jelentett be a menekültek számára, ezt az összeget azonban számos külföldi megfigyelő "nevetségesnek" tartja.