Bugár nem tér vissza az MKP élére
Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) volt elnöke elismerte, hogy már az ő személye is megosztja a pártot, így nem látja értelmét, hogy esetleg újra visszatérjen az élére.
„Pillanatnyilag az a helyzet, hogy megosztanám a pártot, és ennek nincs értelme” – jelentette ki Bugár a Markíza kereskedelmi televízió vasárnapi vitaműsorában. Ugyanakkor Bugár, aki A. Nagy Lászlóval és Gál Gáborral együtt a mai pártelnök Csáky Pál politikai stílusa elleni tiltakozásul a közelmúltban kilépett az MKP parlamenti csoportjából, nem zárta ki, hogy esetleg visszatér a frakcióba. A kilépők frakcióba való visszatérésének feltétele, hogy május 16-ig megoldódjanak az általuk felvetett kérdések. Május 16-án ülésezik ugyanis az MKP országos tanácsa.
„Mi stílusváltásról, nem személycseréről beszélünk” – jelentette ki Bugár. Arra a konkrét kérdésre, hogy megoldás lenne-e Csáky távozása a párt éléről, nem válaszolt. Egy esetleges új magyar párt megalapítására vonatkozó kérdést időszerűtlennek minősítette.
Csáky Pál a szlovák közszolgálati televízió vasárnapi vitaműsorában felelőtlennek minősítette a három képviselő kilépését a frakcióból és reményét fejezte ki, hogy visszatérnek oda. „Tárgyalni akarunk, igyekezni fogunk megtalálni a megoldást” – mondta Csáky, továbbra is azt hangoztatva, hogy indokolatlannak tartja a három képviselő kilépését a frakcióból.
A kilépési hullámot április közepén Simon Zsolt, az MKP parlamenti képviselője, volt mezőgazdasági miniszter, az országos vezetés tagja indította el. Simon lemondott az összes pártbeli tisztségéről, kilépett a pártból is és bejelentette, hogy független képviselőként tevékenykedik a parlamentben. Később a Lévai és a Rimaszombati járásban lépett ki a pártból több tucatnyi ember. A múlt héten pedig három parlamenti képviselő - Bugár Béla, A. Nagy László és Gál Gábor – jelentette be, hogy kilépnek a frakcióból, de ők a pártot nem hagyták el. Az MKP vezetése és a három képviselő tárgyalásokat kezdett a helyzet megoldásáról.
Öllös László szlovákiai politológus úgy látja, hogy az MKP-ban hatalmi harc folyik, s ezért nehéz lesz a megegyezés. „A felelősség sokirányú. De leszögezném, van egy olyan politikai tényező, amelynek érdeke, hogy ilyen maradjon a szlovákiai magyar politikai állapot. Ez pedig nem más, mint a kormány. De ez személyes felelősségük azoknak is, akik ezért tettek valamit vagy nem tettek semmit a helyzet megoldásáért. Azt azonban mindenképpen hangsúlyozni szeretném, hogy a kormánypártiaknak ez a helyzet nagyon jó. Nem is csodálkoznék, ha még segítenének is ebben” – nyilatkozta a pozsonyi Pátria Rádiónak Öllös.