Nukleáris kísérlettel fenyegetőzik Észak-Korea
Észak-Korea azzal fenyegetőzött szerdán, hogy nukleáris kísérletet hajt végre, s más "önvédelmi" intézkedést is tesz, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) nem kér azonnal bocsánatot tőle.
A KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség által közzétett külügyi szóvivői közlemény hangsúlyozza: "Amennyiben az ENSZ BT nem kér azonnal bocsánatot, kénytelenek leszünk további önvédelmi intézkedéseket hozni, hogy megóvjuk köztársaságunk legfőbb érdekeit." Az intézkedések között nukleáris és interkontinentális, ballisztikus rakétával végrehajtandó kísérletet említett.
A szóvivő egyúttal azt is követelte, hogy a BT vonja vissza az Észak-Korea elleni összes korábbi szankciót.
A világszervezet Biztonsági Tanácsa az Észak-Korea ellen a 2006. júliusi, ballisztikus rakétával végrehajtott, majd októberi nukleáris kísérlet után hozott szankciók megszigorítására szólított fel, miután Phenjan ez év április 5-én kísérletet hajtott végre nagy hatótávolságú rakétával, arra hivatkozva, hogy "távközlési műholdat" állított föld körüli pályára. Az Egyesült Államok és a nyugati hatalmak szerint viszont az a nagy hatótávolságú rakéta technológiájának kísérlete volt.
A két Korea, az Egyesült Államok, Oroszország, Kína és Japán részvételével folyó pekingi tárgyalásokon 2007 februárjában megállapodás született arról, hogy Észak-Korea leszereli nukleáris létesítményeit, cserébe egymillió tonna fűtőolajért és más támogatásokért. 2008 júniusában Észak-Korea felrobbantotta a jongbjoni atomerőmű hűtőtornyát, egy hónappal később azonban a leszerelési folyamat megtorpant, miután Phenjan és Washington között nézeteltérés alakult ki az észak-koreai nukleáris tevékenység ellenőrzéséről.
A legutóbbi fordulót tavaly decemberben tartották, de a tárgyalások holtpontra jutottak. Az áprilisi BT-határozat után Észak-Korea bejelentette: kivonul a pekingi tárgyalásokról.