Moszkva szerint nincs áttörés az észak-koreai nukleáris válságban
Nincsenek arra utaló jelek, hogy gyors megoldást lehet találni az észak-koreai nukleáris program okozta válságra - jelentette ki csütörtökön Phenjanban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Lavrov, aki észak-koreai kollégájával, Pak Ui Csunnal tárgyalt, ugyanakkor úgy vélekedett, hogy bonyolult folyamatról van szó, és nem szabad, hogy a feleket elragadják az érzelmek. "Az eddig meglévő alapra kell koncentrálnunk" - mondta az orosz külügyminiszter.
Lavrov péntekig tartó látogatásán várhatóan arra igyekszik rávenni a sztálinista phenjani vezetést, hogy fenyegetőzése ellenére ne indítsa újra az ország leállított nukleáris létesítményeit és ne vonuljon ki az észak-koreai atomprogram leszerelését célzó hatoldalú tárgyalásokról.
Phenjan a múlt héten az említett lépések bejelentésével és az atomlétesítményeit ellenőrző ENSZ-megfigyelők kiutasításával reagált arra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa (ENSZ) elítélte egy nagy hatótávolságú észak-koreai rakéta április 5-i fellövését. Phenjan azt állítja, hogy a rakétával távközlési műholdat bocsátott fel a világűrbe, az Egyesült Államok és szövetségesei szerint viszont valójában a rakétát akarta kipróbálni. Az ENSZ BT szerint a rakétaindítás sérti a 2006-ben elfogadott 1718-as számú BT-határozatot, amely megtiltja Észak-Korea számára a nukleáris kísérleteket és a ballisztikus rakétákkal kapcsolatos tevékenységet.
Az ENSZ BT állandó tagjaként vétójoggal rendelkező Oroszország és Kína megakadályozta, hogy a Biztonsági Tanács újabb szankciókat vezessen be Észak-Korea ellen, a testület ehelyett a már korábban elfogadott büntetőintézkedések szigorú végrehajtását szorgalmazta.
A két Korea, az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország részvételével folytatott hatoldalú tárgyalásokon 2007-ben megállapodás született arról, hogy Észak-Korea leszereli katonai célokra alkalmas plutóniumot termelő nukleáris létesítményeit, cserébe pedig egymillió tonna fűtőolajat és egyéb kedvezményeket kap. A leszerelés melletti elkötelezettsége jeleként Phenjan tavaly júniusban felrobbantotta a jongbjoni atomerőmű hűtőtornyát, de a megállapodás végrehajtása egy hónappal később megakadt a korábbi észak-koreai nukleáris tevékenység ellenőrzése körül Phenjan és Washington között kirobbant vita miatt, s azóta sem történt előrelépés e téren.