2009. április. 26. 18:00 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 26. 17:12 Világ

Jogsegély és lovagrend-kampány Tóásó védelméért

Több országra kiterjedő kampányt indít a 15 ezer dolláros ügyvédi költség előteremtése érdekében a Jeruzsálemi Szent János Szuverén Máltai Lovagrend Autonóm Perjelségek Szövetsége. Egyben orvosi és humanitárius segítséget nyújt a La Pazban fogva tartott Tóásó Elődnek.

A magát terület nélküli államként meghatározó lovagrend külügyminisztere, Nagy András Károly vasárnap Budakeszin tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: Tóásó Előd alapvető jogait sértették meg a hatóságok a letartóztatásakor. A bolíviai hatóságok jogköre és feladata kivizsgálni az ügyet, de azt a nemzetközi egyezmények betartásával kell végezniük. Megjegyezte, hogy a legjobb ügyvédi iroda látja el Tóásó Előd jogi védelmét, ami kedvezményes árfolyamon is 15 ezer dollárba kerül. A jövő héttől ezért kampányt indítanak a munkadíj összegyűjtésére, egyben kezdeményezik egy olyan közhasznú alapítvány létrehozását, amely a hasonló ügybe keveredő magyar állampolgárok megsegítését szolgálja.
   
Nagy András Károly azt mondta: Tóásó Elődöt és társait nem tekintik terroristának. Közlése szerint fölvették a kapcsolatot a bolíviai kormánnyal, de még nem kaptak visszajelzést, hogy a humanitárius szolgálatuk embere mikor látogathatja meg Tóásó Elődöt La Paz-i börtönében, egyben nemzetközi szervezetek segítségét is kérik a közbenjárásra.
   
Az újságírók előtt Nagy András Károly több tucatszor próbálta elérni telefonon az általuk megbízott Claudia Abasto ügyvédet, aki - mint mondta - elsőként látogatta meg a fogva tartott magyar férfit, de a kapcsolat nem jött létre. Korábban az ügyvédnő elmondta, hogy letartóztatása óta javultak Tóásó Előd körülményei, többet kap enni, de az elfogásakor szerzett sérülések még most is látszanak rajta. A lovagrend szerint egyébként a magyar állam is mindent megtesz a Bolíviában letartóztatott férfi érdekében.
   
Dénes Edit, Tóásó Előd nővére a sajtótájékoztatón elmondta, eddig egyszer tudott - a lovagrend segítségével - beszélni fogva tartott testvérével, ugyanis a dél-amerikai hatóságok még nem járultak hozzá a kapcsolatfelvételhez. Kijelentette: testvére nem terrorista, nem bűnöző, és nem tudja elképzelni, hogy ilyen cselekedetre készült volna. Semmit nem tud az ügy részleteiről, és arról sem tájékoztatják, hogy milyen bizonyítékok alapján tartják fogva fivérét - tette hozzá.
   
Nagy András Károly az MTI-nek azt mondta: Tóásó Előd családja kereste meg a lovagrendet, hogy humanitárius misszió keretében segítsen a magyar állampolgárnak. A szervezet azóta orvost és pénzt vitt a börtönbe Tóásó Elődnek, és biztosítja a jogi képviseletét.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.