2009. április. 23. 23:24 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. április. 24. 10:25 Világ

Zsarolják Tóásó Elődöt?

Józsa Mátyás nagykövet szerint Tóásó Előd messze nem terrorista, hanem inkább egy fiatalember, aki hibázott. A Népszava azt írta, Tóásót zsarolják.

Magyarország Buenos Aires-i nagykövete, aki a Bolíviában lelőtt vagy börtönbe került magyar állampolgárok ügyéről tájékozódik a bolíviai fővárosban, miután helyi idő szerint szerdán meglátogatta a La Paz-i San Pedro börtönben az előzetes letartóztatásban lévő Tóásó Elődöt, a sajtónak adott nyilatkozatában elmondta, hogy megítélése szerint Tóásó "messze nem terrorista". 

"Egy 29 éves fiatalember, aki hibázott, és amikor meghívták ide, fizetséget felajánlva, nem tudta, hogy miben vesz részt" - mondta a magyar diplomata, hozzátéve: - "A pénz által megkísértve, hibát követett el, amiért most drágán megfizet."

Tóásót megverték. Most zsarolják?

A bolíviai hatóságok a múlt héten csütörtökön jelentették be, hogy felszámoltak egy "terrorista csoportot", amelynek tagjai meg akarták ölni Evo Morales elnököt. Kommandósok a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz egyik szállodájában lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról származó Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. Az akció során őrizetbe vették a magyar állampolgársággal rendelkező Tóásó Elődöt, valamint a bolíviai-horvát állampolgár Mario Tadicot.

Hírügynökségi beszámolók szerint Józsa Mátyás nagykövet nehezményezte, hogy Tóásót bántalmazták, miközben őrizetbe vették. Ennek nyomai Tóásó arcán és testének más részein is láthatóak. A diplomata ugyanakkor hangsúlyozta, hogy bolíviai látogatásának célja a minden magyar állampolgárt megillető konzuli védelem nyújtása, s a budapesti kormány nem tekinti politikai ügynek a történteket. 

"Mindent, ami megtörtént, a magyar kormány magánszemélyek által elkövetett cselekedeteknek tekint" - mondta a nagykövet, hozzátéve, hogy egyetlen kormány, így a magyar sem tud felelősséget vállalni ilyen tettekért.

A Népszava pénteki számában azt írja, Tóásó és nővére szerda este telefonon beszélhetett egymással. Tóásó Edit a lapnak elmondta: öccse furcsán beszélt, ám nem arra gyanakszik, hogy esetleg begyógyszerezhették, hanem inkább arra: zsarolhatják, ahogyan immár a családot is.

A nő beszámolt arról, hogy a napokban Bolíviából titokzatos telefonhívásokat kaptak, egy ismeretlen pénzt követelt azért, hogy Tóásó Előd kellemesebb, biztonságosabb körülmények közé kerüljön a börtönben. A család azonban nem fordul ezért a hatóságokhoz, mert úgy érzi, ezzel csak ártana Elődnek.

Még két magyar őrizetben?

Tóásó Előd bolíviai ügyvédje szerint a dél-amerikai országban is felröppent csütörtökön az a híresztelés, hogy letartóztattak két további magyar állampolgárt is a kommandósakcióval összefüggésben. A híresztelés a La Razón című fővárosi lapban tűnt fel, de semmiféle hivatalos megerősítést nem kapott - mondta Rigoberto Paredes Ayllón ügyvéd az MTI-nek telefonon.

A bolíviai hatóságok többször is bejelentették az elmúlt napokban, hogy küszöbön áll két, még szökésben lévő személy elfogása - sajtójelentések még tudni vélték mindkettő magyar állampolgárságát is -, sőt arra is számítottak, hogy önként feladják magukat, de nem közölték, hogy ezt mire alapozzák.

Megerősítik a határokat

A bolíviai kormány eközben katonai erősítést küld a Brazíliával és Paraguay-jal közös határaira, hogy megakadályozza az esetleges fegyverszállítmányok bejutását. Walker san Miguel Rodríguez nemzetvédelmi miniszter a kormány csütörtöki ülése után közölte, hogy "az államellenes szeparatista összeesküvés" múlt heti leleplezésével összefüggésben utasították a hadsereget néhány határvédelmi egység megerősítésére.

Emlékeztetett arra, hogy pár hónapja "jelentős mennyiségű fegyvert loptak el" a Paraguay-jal közös határ egyik állomásán, az ismeretlen támadók meglepték a határőröket és elvitték fegyvereiket. Azt sugallta, a hadsereg az utóbbi időben "talán elhanyagolta" a határok egyes részeit, így például a kelet-bolíviai San Matias térségében, miután tavaly szeptemberben az északi Pandóra összpontosult figyelme, oda, ahol több tucat halottat követeltek az Evo Morales államfő hívei és ellenfelei közötti összetűzések. 



 

Hirdetés