2009. április. 15. 19:07 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 16. 08:40 Világ

Letartóztatták a leghatalmasabb kolumbiai drogbárót

Letartóztatták a legkeresettebb kolumbiai drogbárót és gerillavezért. A Don Mario néven emlegetett Daniel Rendón Herrerát Kolumbia északnyugati részén fogták el rendőrök - közölték kormányzati források szerdán.

Az ország leghatalmasabb kábítószer-kereskedőjének tekintett "Don Mario" elfogásában több mint ötszáz kommandós vett részt. Antioquia tartományban, az Urabá térségében fekvő San José településen szerda hajnalban csaptak le a maffiózóra. Tájékoztatták a sikeres akcióról Álvaro Uribe Vélez kolumbiai elnököt, aki éppen Rio de Janeiróban tárgyalt brazil kollégájával, Luiz Inácio Lula da Silvával.  

Rendón egykor a szélsőjobboldal egyik félkatonai alakulatában kezdte "pályafutását". Ő volt a 2006-ban feloszlott Kolumbiai Önvédelmi Egységek (AUC) egyik csoportjának a parancsnokhelyettese. A Kolumbia erdős részén, Antioquia és Chocó tartományok határain működő csoportot bátyja, az El Alemán (A német) néven ismert Freddy Rendón irányította. Míg azonban Freddy és emberei a kormány és az AUC megállapodásának megfelelően 2006-ban letette a fegyvert, "Don Mario" több mint ezer gerillával folytatta illegális tevékenységét.

Daniel Rendón Herrera
Daniel Rendón idén felajánlotta gerilláinak, hogy minden egyes megölt rendőrért ezer dolláros fejpénzt fizet. Megfigyelők szerint stílusa amúgy emlékeztet a leghírhedtebb kolumbiai drogbáróéra, a néhai Pablo Escobaréra, aki az 1980-as években átfogó háborút indított az állam ellen. A medellíni kartell vezetőjeként elhíresült Escobart végül 1993-ban ölték meg a biztonsági erők.

A kolumbiai hatóságoknak sokat ért "Don Mario": egyes közlések szerint 1,3 millió, más források szerint 2 millió dollárt ígértek a nyomravezetőnek. Az Egyesült Államok kérte Kolumbiától Daniel Rendón kiadását.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.