Sejti a sajtó, kik lesznek az átmeneti cseh kormányban
Várhatóan megtartja bársonyszékét Miroslav Kalousek cseh pénzügyminiszter - értesült szerdán a Právo.cz internetes hírportál.
A Právo.cz szerint a kereszténydemokrata néppárti (KDU-CSL) politikus maradását tisztségében elsősorban az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) szeretné. A kormányzó Polgári Demokratikus Pártnak (ODS) állítólag szintén nincs ellenére ez a megoldás, bár a felek korábban abban egyeztek meg, hogy a Jan Fischer kormányfő vezette ideiglenes szakértői kabinetben a jelenlegi miniszterek nem kapnak helyet. Kalousek maradásának alapvető oka a gazdasági válság, konkrétan az az aggodalom, hogy egy tapasztalatlan miniszter nem lenne képes kezelni a problémákat.
Kalousek az értesüléseket nem kívánta sem megerősíteni, sem cáfolni. "Nem szeretném tovább bonyolítani az új kabinet körüli helyzetet. Részvételemről az új kormányban nem kívánok találkozásokba bocsátkozni. Minden elismerés természetesen örvendetes" - jelentette ki. Fischer átmeneti kormánya várhatóan május 9-én veszi át az ország irányítását Mirek Topolánek kabinetjétől, miután az utóbbi elbukott a baloldali ellenzék által március 24-én kezdeményezett bizalmi szavazáson. Az ideiglenes kormány a tervek szerint az előre hozott választásokig marad hivatalában. A választásokat október 15-ig kívánják megtartani.
A kinevezett és az ügyvezető miniszterelnök kedd óta folyamatosan egyeztet, Topolánek átadja hivatali teendőit Fischernek, míg a pártvezetőségek és szakértői csoportok az új kabinet személyi összetételéről tárgyalnak.
Nem hivatalos prágai források szerint megegyezés született az új külügyminiszter személyéről is. A cseh diplomáciát a következő fél évben várhatóan Jan Kohout, az eddigi külügyminiszter-helyettes fogja irányítani; ő korábban Csehország uniós nagykövete volt. A belügyminiszteri tárca első számú várományosa Martin Pecina, a versenyhivatal elnöke. A védelmi tárca élére Martin Bartákot, az eddigi miniszterhelyettest várják.
Az 58 éves Fischer, aki hat éve irányítja a cseh statisztikai hivatalt, kijelentette: elsődleges feladatának tekinti, hogy "tisztességesen ellássa a cseh európai uniós elnökségből adódó feladatokat", s hogy "minimálisra csökkentse a válságnak a cseh lakosságra gyakorolt hatását". A Cseh Köztársaság július 1-jén adja át az EU soros elnökséget Svédországnak.