2009. április. 01. 19:47 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 01. 19:39 Világ

G20-csúcs: Obama Kínába látogat

Az amerikai elnök Kínába szóló meghívást fogadott el - jelentették be szerdán Londonban, ahol Barack Obama első ízben találkozott Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnökkel.

A közlemény szerint a látogatásra az év második felébe kerül sor. A két elnök megállapodott, hogy "fokozzák az egyeztetést és az együttműködést a globális gazdasági és pénzügyi kérdésekben". E célból létrehoznak egy amerikai-kínai stratégiai és gazdasági párbeszéd elnevezésű fórumot, amely a nyáron Washingtonban ül össze először. Az Egyesült Államokat Hillary Clinton külügyminiszter és Timothy Geithner pénzügyminiszter fogja képviselni.

Obama már a találkozó előtti rövid sajtótájékoztatón azt a véleményét hangoztatta, hogy "Kína és az Egyesült Államok kapcsolata nem csak a két ország állampolgárai számára fontos, hanem segít megvetni annak az alapját is, hogy a világ miként néz szembe a kihívásokkal a következő években".

A Fehér Ház utóbb kiadott közleménye szerint a felek egyetértettek abban, hogy a nemzetközi pénzügyi intézményeknek több eszközre van szükségük, s elhatározták, hogy tenni fognak ennek érdekében. Megállapodtak abban, hogy "határozottan támogatni fogják a világkereskedelmet és a befektetések mindenki javát szolgáló áramlását", s ennek érdekében ellenállnak a protekcionizmusnak. Arról a kínai elképzelésről nem beszéltek, hogy a dollár helyett más legyen a nemzetközi tartalékvaluta.

Ugyancsak egyetértettek abban, hogy radikális változásokra van szükség a nemzetközi pénzügyi intézmények vezetési struktúrájában, hogy az jobban tükrözze a felemelkedő gazdaságok súlyát. Más országokkal együtt azon fognak munkálkodni, hogy "elősegítsék a világgazdaság visszatérését az erőteljes növekedéshez, és megerősítik a nemzetközi pénzügyi rendszert abból a célból, hogy ilyen méretű válság soha ne alakulhasson ki ismét". A felek véleménye szerint az eddig meghozott intézkedéseik már elkezdtek stabilizáló szerepet játszani a globális gazdaságban.

Megállapodásra jutottak, hogy "minden szinten fejlesztik kapcsolataikat" a gazdaságtól a terrorizmus elleni harcig, s fokozzák az együttműködést a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásában, "és minden már nemzetközi biztonsági kérdésben".

A találkozón azt is eldöntötték, hogy mielőbb tárgyalni fognak az emberi jogok helyzetéről. Szó volt konkrétan az észak-koreai nukleáris leszerelésről, az iráni atomfejlesztési programról és a két ország hajói között nemrég lezajlott tengeri incidensről is. Ez utóbbi tisztázásának céljából Pekingbe utazik az amerikai haditengerészet egy magas rangú képviselője, s ezt viszontlátogatás követi a kínai haditengerészet részéről. A közlemény szerint a felek általában is a katonai kapcsolatok javítása és fejlesztése mellett álltak ki.

Hirdetés