Jamie Oliver főz a G20-nak
Az angol miniszterelnök felkérésére Jamie Oliver gondoskodik a szigetország fővárosába érkező állam- és kormányfők díszvacsorájáról.
A kedvelt és nálunk is jól ismert, Angliában a Beatles együttes töretlen népszerűségével vetekedő, kedvelt ifjú szakács, Jamie Oliver feladata, hogy a világ húsz államát képviselő, s a gazdasági válságból kiutat kereső politikusok tanácskozásának sikeréhez a maga konyhaművészetével hozzájáruljon. Ez megtisztelő, de egyáltalán nem egyszerű feladat. Tavaly júliusban a G8-ak Japánban tartott csúcstalálkozójára 25 szakácsot fogadtak fel. A Hokkaido-szigeti Hotel Windsorban felszolgált 18 fogásos menü „kiütötte a biztosítékot” a közvéleményben.
A sztárszakács | |
Az április 2-4. között Londonban tárgyaló küldöttség ez idáig titokban tartott ételsoráról csak annyit közöltek, szezonális jellegű lesz, s a legjobb szigetországbeli alapanyagokat használják fel hozzá. Válság ide vagy oda, feltételezhetően azért nem fish and chips típusú, pubos menü kerül az asztalra. A televíziós műsorai és szakácskönyvei révén méltán nevessé vált séfnek a recessziós menü összeállításánál különböző protokolláris szempontokat is figyelembe kell vennie. A hatfogásos ételsorból ki kell iktatnia a sertéshúst, tekintettel a muzulmán állam- és kormányfőkre. Ez külön kérése volt Szaúd-Arábia, Törökország és Indonézia protokollfőnökeinek. Csak olyan állatok húsát lehet felhasználni, amelyek a szigorú rituális, halal előírásoknak - hasonlatosan a zsidó kóseroláshoz - megfelelnek - tudósított az Evening Standard. Olivernek ezen kívül egy hosszú listához is igazodnia kell, amely a különböző kontinensekről érkező vendégek étrendjének diétaelőírásait tartalmazza.
A sztárséf rendelkezésére bocsátották a kormányfői rezidencia 40 fős személyzetét is. De az érdemi konyhai munkálatokban azok a fiatal szakácsok segédkeznek neki, akik a tanulóidőt (2002-ben nyílt) Fifteen nevű éttermében töltötték, s Jamie oktatási programja keretében lesték el a kulináris mesterfogásokat.