Esőcsatornával védték az ókori egyiptomi királysírokat
A királysírokat védő esőcsatornát és kőfalat találtak egyiptomi régészek Luxor közelében - közölte az egyiptomi kulturális minisztérium.
Az újbirodalom idején (i.e. 1569- i.e. 1081) épült vízelvezető csatorna és a kőfal célja az volt, hogy megelőzzék az esővíz behatolását a királysírokba. A minisztérium által kiadott közlemény szerint a régészek 2007-ben kezdték el az ásatásokat, kutatásuk központjában a Kairótól 700 kilométerre délre fekvő Királyok völgye állt.
Záhi Havvász, az Egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács vezetőjének beszámolója szerint az expedíció Merneptah és II. Ramszesz fáraók sírja között bukkant rá a csatornára, amely segített megelőzni a víz behatolását a völgyben lévő királysírokba. Ezen a helyen találtak rá egy kőfal maradványaira is, amelyet szintén azzal a céllal építettek, hogy meggátolják az esővíz befolyását a sírokba.
Az ásatások másik körzetében, Tutanhamon sírjától délre a régészek kis kőházakat találtak, elképzelések szerint ezekben őrizték a mumifikáláshoz szükséges anyagokat. A szakemberek egy kőbe vájt barlangra, és egy sor kunyhóra is rábukkantak - írja a közlemény. I. Szeti sírjától keletre pedig újabb vájatokat fedeztek fel, ami arra utalhat, hogy van egy másik temető is. Ez újabb kutatásokhoz vezethet a körzetben.
Faruk Hoszni kulturális miniszter szerint ezek a felfedezések megváltoztathatják az újbirodalom korszakáról alkotott elgondolásokat.