Merkel kizárta az előre hozott választásokat
Az éleződő koalíciós viták ellenére kizárta az előre hozott választások lehetőségét a német kancellár.
Az ARD közszolgálati televízióban elhangzott vasárnap esti interjúban Angela Merkel hangsúlyozta, hogy a jelenlegi válságos helyzetben, az új kihívások közepette a konzervatív-szociáldemokrata kormánynak teljesítenie kell a választókkal szemben vállalt kötelezettségeit. "Az emberek ezt várják tőlünk" - fogalmazott a kancellár, a leghatározottabban elutasítva az esetleges előre hozott választásokat. Óvott a hamis ígéretektől, s a jelenlegi rendkívül nehéz helyzetben a legfontosabbnak az emberek bizalmának megőrzését nevezte. "A koalíciós pártoknak azt kell tenniük, ami az emberek számára fontos" - jelentette ki, a partner szociáldemokratákat és a keresztényszociálisokat egyaránt együttműködésre szólítva fel.
Németországban szeptember végén tartják a parlamenti választásokat. Az elmúlt hetekben rendkívül élessé vált koalíciós viták miatt azonban mindenekelőtt az ellenzéki szabaddemokraták előre hozott szavazást követeltek, ugyanakkor a kisebbik konzervatív párt, a CSU is közvetve a szociáldemokratákkal való koalíció felmondásával fenyegetett.
A kancellár visszautasította a saját pártja, a kereszténydemokrata CDU és a kisebbik uniós párt, a CSU részéről elhangzott, elsősorban vezetési stílusát ért és határozottabb konzervatív arculatot követelő bírálatokat is. "A végeredmény számít" - fogalmazott Merkel, hangoztatva, hogy a párt valamennyi szárnyának elnöke, beleértve a liberális, a konzervatív és a keresztényszociális szárnyat is. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy a CDU és a CSU csakis együtt lehet erős.
Angela Merkel figyelmeztetett arra, hogy az országot is erősen sújtó nemzetközi gazdasági, illetve pénzügyi válság végét lehetetlen megjósolni. Úgy vélte, hogy a jelenlegi válság talán a legnagyobb változást eredményezte az emberek életében az elmúlt 50 évben. A kialakult helyzetben a legszükségesebbnek a bankok, továbbá az életképes vállalatok megsegítését nevezte. Segítséget ígért az anyavállalat, a General Motors pénzügyi válsága miatt ugyancsak súlyos gondokkal küszködő Opel autógyárnak, kizárta ugyanakkor a közvetlen állami beavatkozást.
A kancellár a szabaddemokrata és egyes konzervatív bírálatokkal szemben védelmébe vette azt a kormány által előterjesztett és a Bundestag által az elmúlt hét végén elfogadott törvénytervezetet, amely "végső eszközként" lehetővé teszi bankok államosítását. Annak a nézetnek adott hangot, hogy mindez nem mond ellent sem pártja konzervatív profiljának, sem a szociális piacgazdaság elveinek.
Angela Merkel elengedhetetlennek nevezte, hogy XVI. Benedek pápát korábban a holokauszttagadó, tradicionalista Williamson püspök ügyében határozottabb elhatárolódásra szólította fel. Az állásfoglalást ért kritikák ellenére hangsúlyozta, hogy Németország kancellárjaként ezt mindenképp meg kellett tennie, s ki kellett állnia a holokauszt tagadásának egyértelmű elutasítása mellett.