2009. március. 17. 16:24 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 17. 16:18 Világ

Lemondott a madagaszkári elnök

Lemondott tisztségéről kedden Marc Ravalomanana madagaszkári elnök, és átadta a hatalmat, de nem a távozását követelő ellenzéki vezetőnek, hanem a fegyveres erők rangidős főtisztjének, Hyppolite Ramaroson tengernagynak.

Ravalomanana rádiónyilatkozatban jelentette be lemondását annak érdekében, hogy szándéka szerint katonai direktóriumot állítsanak az ország élére. Döntését azzal indokolta, hogy Madagaszkárnak békére és nyugalomra van szüksége. Ravalomanana egyik tanácsadója elmondta, hogy a katonai tanácsot magas rangú, veterán katonai vezetőkből állítják össze, amely országos tanácskozást hív össze az elnökválasztás két éven belüli megszervezése érdekében.
   
Az államfő néhány perccel azután írta alá a lemondására vonatkozó rendeletet, hogy Andry Rajoelina ellenzéki vezető bevonult a madagaszkári hadsereg által előző nap elfoglalt elnöki palotába - mondta egy neve elhallgatását kérő diplomata.
   
Korábban Ravalomanana szóvivője útján még cáfolta azt a rádiójelentést, amely szerint lemondott tisztségéről. Andry Rajoelina több ezer híve kíséretében a Május 13. térről érkezett meg az elnöki palotába, ahol a katonák üdvözölték. A magát a szigetország tényleges vezetőjének tekintő Rajoelina előzőleg a téren tartott nagygyűlésen köszönetet mondott a hadseregnek a palota elfoglalásáért. Mintegy tízezer ember előtt bejelentette, hogy Ravalomanana nyolc minisztere benyújtotta neki lemondását. Rajoelina még hétfőn felszólította a hadsereget az államfő őrizetbe vételére, ám az nem tett eleget a felhívásnak. 
   
A hadsereg vezérkari főnöke, Andre Ndriarijaona kedden úgy nyilatkozott a brit hírügynökségnek, hogy a katonaság az elnök lemondása után Rajoelinát látná szívesen az ország élén, nem pedig a tengernagyot. A hadsereg álláspontját az elmúlt napokban az ezredes tolmácsolta a sajtónak.
   
Ellenzéki tisztségviselők szintén úgy nyilatkoztak, hogy az államfő távozása után Rajoelina vezeti majd a hatalmi átmenetet levezénylő hatóságot. A tisztségviselők szerint az ellenzék két éven belül elnökválasztást szervez és átírja a madagaszkári alkotmányt.
   
A hadsereg kedden három, géppuskával felszerelt páncélozott járművet, három teherautót és több száz, vörös sapkát viselő katonát vezényelt az antananarivói elnöki palotához. A kisebb csoportokra oszló, többnyire fesztelenül viselkedő katonák az épületben és az előtt tartózkodtak.
   
Az államfő korábban a főváros közelében egy másik palotába húzódott vissza, s az összesen mintegy ötszáz fős, alapvetően kézi fegyverekkel felszerelt elnöki testőrség védi, amelyből azonban az elmúlt napokban többen dezertáltak katonai források szerint. Az elnöknek hátat fordító madagaszkári fegyveres erők - a hadsereg, a csendőrség és a rendőrség - mintegy 28 ezer embert számlálnak.
   
Az Indiai-óceánban, Afrikától keletre fekvő szigetországban január vége óta tart a hatalmi harc a 2002 óta hivatalban volt elnök és ellenzéke között. Azóta mintegy 140 embert öltek meg a politikai válságot kísérő tüntetéseken és zavargásokban. 


 


 
 

 
 

Hirdetés
Címkék