2009. március. 15. 16:19 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 15. 16:25 Világ

Basescu: a romániai magyarok büszkék lehetnek

A jelenlegi helyzetben, amikor Románia és Magyarország egyazon nagy európai családnak a tagja, a romániai magyarság joggal lehet egyszerre büszke magyarságára és román állampolgárságára - ezt a gondolatot fejtette ki Traian Basescu román államfő március 15. ünnepe alkalmából küldött üzenetében.

Az államfő szerint az 1848-as magyarországi forradalmi események szerves részét alkotják annak a forradalmi hullámnak, amely 1848 és 1849 között végigvonult egész Európán. Akkor a magyarok, románok és más európai nemzetek is egyaránt a modernizáció és a nemzeti felemelkedés értékeit kívánták érvényesíteni, a forradalom jelszava a  szabadság, egyenlőség, testvériség”, a követett cél pedig a jobbágyság felszámolása, a sajtószabadság kivívása, a cenzúra megszüntetése és a polgárok közötti egyenlő közteherviselés megteremtése volt - emlékeztetett Traian Basescu. Az 1848. március 15-én kirobbant forradalom széles egyetértésre lelt a kor társadalmában - mondta -, és a kor felvilágosult személyiségeinek a támogatását élvezte, akik közül egyesek, mint Petőfi Sándor, életüket is áldozták érte.

"Megértem azt a büszkeséget, amely ma eltölti Önöket, és ebben az ünnepi pillanatban együtt vagyok Önökkel. A magyarság a történelem folyamán tanúbizonyságot tett arról, hogy szabadságszerető nép. Ezt bizonyította 1956-ban is, amikor fellázadt a kommunista diktatúra ellen. A magyar nemzet ugyanakkor a tudomány, a kultúra és a sport terén is kimagasló képességű személyiségeket adott Európának és az egész világnak. Megértem az Önök büszkeségét magyarságukra, és meggyőződésem, hogy ez az érzés megalapozott" - olvasható az államfői üzenetben.

Basescu ugyanakkor megállapítja, hogy e magyar közösség tagjainak büszkének kell lenniük román állampolgári mivoltukra is. Románia közös hazája összes állampolgárának származástól függetlenül - állapította meg a román államfő. Utalt arra, hogy  míg a kommunista diktatúra idején semmibe vették az emberi jogokat, köztük a kisebbségi jogokat is, az utóbbi húsz évben visszafordíthatatlan lépések történtek egy olyan demokratikus és plurális társadalom építése terén, amelyben a kisebbségi jogokat maga az alkotmány szavatolja.

A jelenlegi helyzetben, amikor Románia és Magyarország egyazon nagy európai családnak a tagja, amelyben a jóléti és modernizációs törekvéseik közösek, e kettős identitásnak és büszkeségnek, a magyarsághoz való tartozásnak és a román állampolgárságnak az együttes felvállalása ma könnyebb és természetesebb, mint volt bármikor a történelem folyamán - hangsúlyozta az államfő. "Március 15. alkalmából boldogságot és jólétet kívánok a romániai magyaroknak a többi román állampolgárral együtt" - olvasható a román államelnök üzenetében.

Emil Boc román miniszterelnök is üzenetben küldte üdvözletét a magyar nemzetiségű román állampolgároknak március 15. alkalmából, amelyet fontos évfordulónak nevezett a magyar nemzet történelmében. Kifejezte meggyőződését, hogy a mindennapi élet európai normalitásának tükröződnie kell a nemzeti kisebbségek etnikai és kulturális önazonosságának fenntartásában, védelmében és kinyilvánításában is.

Boc nagyra értékeli a magyar közösség fontos szerepét a romániai társadalom előrehaladásában. Úgy véli, hogy mind a romániai magyar közösség, mind a magyarországi román közösség eddig is hozzájárult és ezután is lényegesen hozzá fog járulni a két ország szoros kapcsolatainak megerősítéséhez. Romániát és a Magyar Köztársaságot egy közös európai jövőkép és partnerség köti össze, ami az állampolgáraik javát szolgáló közös tervekben és programokban is megnyilvánul - állapította meg a román miniszterelnök.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.