Izrael kéréssel fordult Magyarországhoz
Az ENSZ áprilisra tervezett rasszizmus elleni konferenciájának bojkottjára kéri Magyarországot is Izrael - mondta Aliza Bin-Noun izraeli nagykövet hétfőn Budapesten az MTI-nek nyilatkozva. Magyarország az uniós egyeztetés után dönt a kérdésben.
Izrael minden országot, így Magyarországot is arra kér, hogy bojkottálják a Durban II-nek is nevezett konferenciát, a találkozó programja ugyanis antiszemita és Izraelt diszkrimináló - mondta Aliza Bin-Noun. A nagykövet hozzátette: tudomása szerint Magyarország eddig még nem döntött hivatalosan a részvételről.
Több ország bejelentette már, hogy bojkottálja az eseményt, az Egyesült Államok és Kanada mellett EU-tagországok, így Hollandia és Olaszország is megfogalmazták fenntartásaikat a konferenciával szemben - mutatott rá a diplomata. A nagykövet ugyanakkor nem számít arra, hogy közös uniós állásfoglalás születik a kérdésben.
Izrael hónapokkal ezelőtt bejelentette, hogy bojkottálja az áprilisi konferenciát, az elmúlt hetek eseményei pedig bebizonyították, hogy helyesen cselekedett: a találkozó programja egyértelműen antiszemita - jelentette ki Aliza Bin-Noun. Annak ellenére, hogy az ENSZ szervezi a konferenciát, semmi sem garantálja, hogy azon a világszervezet által képviselt elvek érvényesülnek. Az első, 2001-es konferencián is Izrael és a zsidóság elleni kijelentések hangoztak el - tette hozzá. Rendkívül meglepő lenne, ha bármilyen változás történne a következő hetekben a konferencia tervezett programjában - hangsúlyozta az izraeli nagykövet.
Az izraeli kérésre reagálva Szelestey Lajos külügyi szóvivő az MTI-nek elmondta: az uniós tagországok március végén, április elején tárgyalnak a kérdésről. Magyarország az egyeztetés után dönti el, hogy részt vesz-e a konferencián - tette hozzá. A külügyi szóvivő a távirati iroda kérdésére kiemelte: feltehetően nagyon nehéz lesz egységes uniós álláspontot kialakítani a kérdésben.
Az ENSZ 2001-ben a Dél-afrikai Köztársaság-beli Durbanben rendezte meg első rasszizmus elleni konferenciáját. A tárgyalások közben az Egyesült Államok Izraellel együtt kivonult az ülésről, mert arab országok olyan módosítást terjesztettek elő, amely a cionizmust a rasszizmushoz hasonlította.