Segélymilliárdok Gázába, mi ötvenmilliót adunk
A nemzetközi közösség közel négy és fél milliárd dollárt, a vártnál sokkal nagyobb segélyt ajánlott fel a Gázai övezet újjáépítésére és a palesztin gazdaság fellendítésére a Sarm es-Sejkben tartott adományozó értekezleten - jelentette be az egyiptomi külügyminiszter.
A következő két évre 4,481 milliárd dollárt gyűjtöttünk össze - mondta az egyiptomi tengeri üdülőhelyen megrendezett konferencia zárásaként Ahmed Abul Geit. A konferencia résztvevői felszólították Izraelt, hogy "azonnal, teljesen és feltételek nélkül" nyissa meg a Gázai övezet határátkelőit. Izraelt, akárcsak a Gázai övezetet uraló Hamász radikális szervezetet nem hívták meg az értekezletre.
A találkozón 80 ország és nemzetközi donorszervezet képviseltette magát. Ott volt Hillary Clinton is, aki amerikai külügyminiszterként első ízben jár a Közel-Keleten.
A Palesztin Nemzeti Hatóság eredetileg 2,78 milliárd dollár segélyben reménykedett, beleértve a háború sújtotta palesztin enkláve, a Gázai övezet újjáépítésére szánt 1,33 milliárd dolláros összeget. Magyarország 50 millió forinttal segíti a palesztin egészségügyet.
A fórumot Hoszni Mubarak egyiptomi elnök nyitotta meg. Arról beszélt, hogy a Gázai övezetnek nyújtandó segély nem kárpótolhatja az izraeli offenzíva 1300 palesztin áldozatának életét. Felhívta a figyelmet arra, hogy a palesztin népnek az anyagi eszközökön kívül határozott politikai támogatásra is szüksége van. Felszólította az izraeli kormányt, hogy fogadja el az Arab Liga 2007. márciusi csúcsértekezletén kidolgozott békejavaslatot.
Hillary Clinton az új washingtoni kormányzat nevében lendületes amerikai politikát ígért a Közel-Keleten, és arról beszélt, hogy gyors lépések megtételére van szükség. A cél szerinte olyan palesztin állam megteremtése, amely "felelős partnere lesz" Izraelnek és a szomszédos arab országoknak.
Mahmúd Abbász szerint "az izraeli agresszió lerombolta azt, amit a palesztin hatóság felépített 15 év alatt". Felhívta a figyelmet arra, hogy a palesztin gazdaságnak nyújtott támogatás egymagában nem elégséges, miután az Izraellel fennálló politikai konfliktus továbbra is rendezetlen.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár tűrhetetlennek minősítette, hogy a segélymunkások és az alapvető árucikkek nem jutnak be a gázai enklávéba. Az Oxfam International segélyszervezet szóvivője is azt hangoztatta, hogy "a pénz fontos, de nem oldja meg a problémát, amíg a nemzetközi közösség nem gyakorol nyomást Izraelre, hogy nyissa meg a gázai átkelőket".
Várkonyi László külügyi szakállamtitkár a helyszínről telefonon elmondta az MTI-nek, hogy Budapest 50 millió forintnyi segélyt ajánl fel, az összeget az egészségügyi szektorba fogja irányítani. Magyarország szakértelmével segíti a palesztin egészségügyet, s berendezéseket - esetleg orvosokat - bocsát valamely palesztin kórház rendelkezésére, megsérült gyermekek rehabilitációjára. A részleteken még dolgoznak, és egyelőre arról sincs döntés, hogy melyik palesztin kórház kapja a segítséget. Az államtitkár is hangsúlyozta, hogy a politikai rendteremtés a Gázába irányuló pénzek jó felhasználhatóságának előfeltétele.