Lakat alatt a fegyverlobbista osztrák gróf
Péntek óta a bécsi államügyészség őrizetében van a fegyverkereskedelmi lobbistaként elhíresült Alfons Mensdorff-Pouilly, akinek előzetes letartóztatásáról vasárnap dönt az ügyészség.
A néppárti volt miniszter, Maria Rauch-Kallat férjeként is ismert burgenlandi grófot Luisingban, a magyar határ közelében lévő birtokán fogták le. A hatalmas termetű arisztokrata ellen évek óta nyomoznak brit és svéd bűnüldözők, munkájukba egy esztendeje az osztrák ügyészséget is bevonták. Mensdorffot azzal gyanúsítják, hogy megbízója, a British Aerospace (BAE) érdekében politikusok sorát vesztegette meg Csehországban, de talán Ausztriában és Magyarországon is, hogy a légvédelem korszerűsítésekor a BAE Gripen típusú harci gépeit vegyék meg. A vádat mindeddig nem sikerült bizonyítani, pedig evégett októberben a britek átmenetileg őrizetbe is vették, ausztriai érdekeltségeinél pedig több ízben házkutatást tartottak.
Most nem a vesztegetés ürügyén vitték be az arisztokratát a Josefstadt-i fogházba, hanem pénzmosás gyanújával. Az osztrák bűnüldözők vélelmezik, hogy a BAE különböző cégek közbeiktatásával 13 millió eurót juttattak el Mensdorffnak. Amikor pénteken ezzel a gyanúval szembesítették, az ügyészség közlése szerint hamisított számlákkal próbálta magát tisztára mosni. Mensdorff az osztrák parlament vizsgálóbizottsága előtt is állította, hogy egyetlen cseh politikust sem környékezett meg, nem is fizetett nekik, munkája kizárólag abból állt, hogy a brit megbízót tájékoztatta a csehországi politikai viszonyokról. Januárban viszont Mensdorff egy a cseh határ közelében élő rokona feljelentette a grófot, amiért nem fizetett ki neki egymillió eurót. A pénzt állítólag cseh politikusokkal szervezendő találkozókért ajánlotta.
Kevéssel a feljelentést követően a bécsi magyar követség fogadásán vett részt Alfons Mensdorff-Pouilly, aki a HVG tudósítójának kérdésére azt mondta, hogy mohó rokona akkor találta ki az egymilliós történetet, amikor a sajtóban olyan híreket olvasott, hogy a gróf a harci repülőgépek értékesítése után 60 milliós sikerdíjat kapott. Állította továbbá, hogy washingtoni erők állnak az ő lejáratása mögött, amivel valójában a keleti térség további olyan országait akarják elriasztani a Gripen vásárlásától, amelyek akár amerikai harci gépeket is vehetnének. Mensdorff-Pouilly egyébként anyai ágon magyar, kiváló magyar nyelvtudását 1956-ban nevelőnőjétől sajátította el.