2009. február. 24. 10:35 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 24. 10:53 Világ

"Nem hagyhatjuk, hogy a világ azt higgye, ez a kormány legitim"

Újabb kormányellenes tüntetésre gyűlt össze kedden Thaiföld fővárosában Thakszin Sinavatra volt miniszterelnök több ezer híve, és a kormány távozását követelte.

A rendőrség tízezerre, a média tizenöt ezerre becsülte a résztvevők számát. A vörös inget viselő tüntetők a kormány székhelye elé vonultak, ahol a megmozdulást szervező Egyesített Front a Demokráciáért és a Diktatúra Ellen (UDD) nevű szervezet háromnapos ülősztrájkot akar tartani. A tüntetők a parlament feloszlatását, új választásokat és a hadsereg által eltörölt 1997-es alkotmány visszaállítását követelik.

"Nem hagyhatjuk, hogy a világ azt higgye, ez a kormány legitim, és a népet képviseli. A kormány vezetői megpróbáltak nemzetközi elismertséget szerezni, de a számos országban, ahol megfordultak, rájöttek, hogy ez itt egy leplezett diktatúra" - mondta Dzsakrapop Penkhair, az UDD egyik vezetője a tömeghez intézett beszédében.

Az UDD vezetése ígéretet tett arra, hogy nem hatolnak be az épületbe, amelyet tavaly egy másik, királypárti ellenzéki csoport, a Népi Szövetség a Demokráciáért (PAD) három hónapon át megszállva tartott. Bejelentették viszont, hogy három napon át, a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) csúcstalálkozójának kezdetéig nem tágítanak az épület közeléből. Ha a rendőrség feloszlatja a kormány székhelye előtti nagygyűlést, akkor a tiltakozók az ASEAN-csúcs helyszínére, a fővárostól 200 kilométernyire fekvő Hua Hin településre vonulnak - fenyegetőzött egy másik UDD-vezető, Dzsatuporn Prompan.

Veddzsadzsiva Abhiszit miniszterelnök nem tartózkodik a fővárosban, kedden kormánytagok kíséretében Hua Hinbe utazott, és csak szerdán tér vissza. Az épületegyüttes védelmére mintegy 2000 rendőr és katona sorakozott fel.

Az UDD azokat a pártokat támogatja, amelyeket a 2006-ban katonai hatalomátvétellel megbuktatott, korrupcióval és nepotizmussal vádolt Sinavatra hívei hoztak létre, és 14 hónappal ezelőtt megnyerték a választásokat. Koalíciós kormányukra a parlamenten kívüli ellenzék tüntetéseivel hónapokon át nyomást gyakorolt, tiltakozó megmozdulásaik novemberben érték el tetőpontjukat a bangkoki repülőterek, köztük a nemzetközi légikikötő megszállásával.

A kormány bukását végül az okozta, hogy az alkotmánybíróság december elején hozott határozatában választási csalásokra hivatkozva elrendelte a hat koalíciós párt közül három feloszlatását. A mostani miniszterelnök a korábbi kormány számos hívének támogatásával kovácsolt össze egy olyan koalíciót, amely maga mögött tudhatja a parlamenti többséget.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.