2009. február. 21. 13:39 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 21. 13:37 Világ

Olaszország engedélyezi polgárőrségek megalakítását

Polgárőrségek szervezését engedélyezik Olaszországban és kötelezővé teszik a nemi erőszakkal gyanúsított személyek őrizetben tartását a Silvio Berlusconi kormánya által pénteken elfogadott törvényerejű rendeletek értelmében.

"Az intézkedéseket, amelyek egyebek közt a szexuális bűncselekmények ellen irányulnak, egyhangúlag fogadtuk el, és tartalmazzák a szóban forgó polgárőrségeket is" - közölte Ignazio La Russa védelmi miniszter a minisztertanács római ülése után. "A polgárőrségeknek csak mobiltelefonjaik és adó-vevőik lesznek, szervezésük és ellenőrzésük a mindenkori polgármester és a rendőrprefektúra feladata" - mondta Roberto Maroni belügyminiszter. Az azonnal hatályba lépő rendeletcsomag célja szerinte, hogy gátat szabjanak az önbíráskodásnak és önkénteseket vonjanak be a közbiztonság védelmébe.

Az egyik rendelet kötelezővé teszi a szexuális bűncselekményekkel gyanúsított személyek őrizetben tartását, az elítéltek esetében pedig korlátozza feltételes szabadlábra helyezésüket, továbbá megszünteti alternatív büntetésük lehetőségét, például azt, hogy a társadalomba való visszailleszkedésüket szolgáló munkavégzés vagy gyógykezelés céljából őrizet nélkül maradjanak. Angelino Califano igazságügy-miniszter a sajtó előtt hangsúlyozta: életfogytiglani börtönre számíthatnak azok, akik nemi erőszakkal súlyosbított emberölést követnek el. Az állam magára vállalja a nemi erőszak áldozatainak ügyvédi költségeit is.

A rendelet szigorítja az illegális bevándorlókkal szembeni intézkedéseket is. A jövőben akár hat hónapig is fogva tarthatnak egy bevándorlót, amíg azonosítása, illetve menedékkérési eljárása folyik. A korábbi törvény szerint csak két hónapig lehettek őrizetben.

A Berlusconi-kormány e rendelettel az olasz nagyvárosokban egyre gyakoribbá váló, brutális nemi erőszakcselekményekre reagál, amelyek elkövetésével legtöbbször külföldieket vádolnak. Ezek az esetek az utóbbi hetekben sokkolták a közvéleményt, és hatalmas médiavisszhangot keltettek, aminek következtében többször is rasszista túlkapások történtek főleg romániai bevándorlókkal szemben.

Az ellenzék ugyanakkor azzal bírálja a kormányt, hogy lépéseivel megkerüli a törvényhozást. Tonino Russo, a baloldali Demokrata Párt képviselője szerint a rendelettel az állam az országot "vadnyugattá" változtathatja. "Az állampolgárok biztonságát az államnak kell garantálnia, nem pedig magánszemélyek őrjárataival" - mondta Russo. Hasonlóan vélekedett Torino baloldali polgármestere, Sergio Chiamparino is, aki szerint a polgárőrségek nem fogják növelni az ország biztonságát.

Ugyancsak elítélte a rendeletet a Vatikán: Agostino Marchetto érsek, a bevándorlók ügyeivel foglalkozó pápai tanács titkára "a jogállamról való lemondásnak" nevezte. A rendeletet még jóvá kell hagynia a parlamentnek, ami formaságnak tűnik, mivel a kormánypártok az olasz törvényhozásban kényelmes többséggel rendelkeznek.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.