2009. január. 22. 16:53 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 22. 16:41 Világ

Kuba határozottabban követeli majd Guantánamo bezárását

Kuba határozottabban követeli majd az Egyesült Államoktól a guantánamói haditengerészeti támaszpont bezárását - jelentette ki Raúl Castro kubai államfő.

A Castro-fivérek: Fidel (b.) és Raúl
© AP
A politikus az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökségnek adott interjújában beszélt erről. Kifejtette, amennyiben az új amerikai kormányzat ígéretéhez híven bezárja a támaszponton létesített börtöntábort, fel kellene számolnia a támaszpontot is, területét pedig vissza kellene adnia jogos tulajdonosának, a kubai népnek.

A kubai vezető hiányolta, hogy a világ tömegtájékoztatási eszközei nem mindig húznak pontos határvonalat maga a támaszpont és a területén létesített börtön között, ahol más országokból váló embereket őriznek terrorizmus vádja alapján. Mint Castro mondta: gyakran találkozik olyan újságcímekkel, hogy "bezárják a guantánamói amerikai bázist", de tovább olvasva arra kell rájönnie, hogy ott csak annak a börtönnek a bezárására készülnek, amelyet emberek megkínzására hoztak létre.

Kifejezte reményét, hogy az új amerikai kormányzat eleget téve korábbi ígéretének bezárja a börtönt, ami helyes döntés lesz. De jelezte: ugyanakkor nem tartják elégségesnek, mert égbekiáltó igazságtalanság az, hogy "területünkön továbbra is létezik a támaszpont". Ezért Havanna nem csak a börtönnek, de magának a bázisnak a bezárását is követeli. A kubai elnök végezetül azzal érvelt, hogy a bázis semmiféle katonai jelentőséget nem jelent az amerikaiak számára.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.