2008. december. 17. 19:29 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 17. 19:36 Világ

Mohácsi elnökölt az ENSZ Kisebbségi Fórumán

Mohácsi Viktória liberális európai parlamenti (EP-) képviselő elnökölt az ENSZ Kisebbségi Fórumának első, Genfben tartott ülésén - értesült szerdán az MTI brüsszeli irodája.

Jogsértések az unión belül
Fel kell számolni a romák elkülönítését, biztosítani kell az anyanyelv használatához való jogot, és hosszú távú bevándorlási politikát kell kialakítani az Európai Unióban - állapítja meg az Európai Parlament (EP) állampolgári jogi, bel- és igazságügyi szakbizottsága, amelynek az alapvető jogok tiszteletben tartását elemző előterjesztése szerdán szerepelt az EP strasbourgi ülésének napirendjén. Az előterjesztés szerint az uniós tagállamokban nagy számban sértik meg súlyosan az emberi és az alapvető szabadságjogokat. (MTI)
A fórum témája a kisebbségi oktatás jelentősége, az oktatáshoz való jog diszkriminációmentes biztosítása volt.  A magyar delegáció részéről Lakatos István emberi jogi nagykövet hozzászólásaiban hangsúlyozta, hogy Magyarország törvényi szinten ismeri el kisebbségeit, valamint a magyar Alkotmány államalkotó tényezőként tartja számon a hazai kisebbségeket. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács képviseletében Hantz Péter a romániai kisebbségi oktatás hiányosságaira hívta fel a figyelmet.

Mohácsi előzőleg az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa szervezésében részt vett Genfben az emberi jogok egyetemes nyilatkozata elfogadásának 60. évfordulójáról való megemlékezésen. Magyarországot és több mint 10 millió európai romát képviselve, felszólalásában méltatta a nyilatkozat vívmányait, és megjegyezte: "a romák alapjogait érő sérelmek, mint például a diszkrimináció vagy az oktatás területén tapasztalt szegregáció, mind a mai napig olyan orvoslást igénylő emberi jogi sérelmek, amelyek mind a tagállamoknak, mind az Európai Uniónak, mind pedig az ENSZ-nek is kihívást jelentenek."
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.