2008. november. 13. 12:30 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 13. 12:30 Világ

Amnesty: emlékeztetni kell Moszkvát az emberi jogokra

Ahhoz, hogy az Európai Unió valóban építő szellemű párbeszédet alakítson ki Oroszországgal, súlyos emberi jogi ügyeket is fel kell vetni - hangsúlyozta egy nappal a nizzai EU-orosz csúcstalálkozó előtt az Amnesty International nevű nemzetközi emberi jogi szervezet.

Nicolas Beger, az Amnesty EU-irodájának vezetője állásfoglalásában megállapította: az unió a Moszkvával folytatott partnerségi tárgyalások felújítására készül, miután szeptemberben az orosz-grúz konfliktus miatt felfüggesztette a párbeszédet. Ennek azonban - vélekedett - nem lenne szabad oda vezetnie, hogy az EU "felpuhítja" az orosz hatóságok által nem orvosolt emberi jogi problémák felvetése melletti saját elkötelezettségét.
 
Beger beszámolt arról, hogy levélben fordult az unió soros francia elnökségéhez, és ebben szóvá tette az oroszországi észak-kaukázusi köztársaságokban folytatódó emberi jogi jogsértéseket - az önkényes őrizetbe vételeket, kínzásokat és emberek eltűnését.

Az Amnesty International szerint a jogsértések kiemelt céltáblái az emberi jogok védői, újságírók, ügyvédek. A nemzetközi emberi jogi szervezet felszólította az EU-t, hogy kérjen tájékoztatást az orosz hatóságoktól Magomed Jevlojevnek, az Ingushetia.org független hírportál tulajdonosának rendőrségi fogva tartás közben történt meggyilkolásáról. Az augusztusi gyilkosság körülményei máig tisztázatlanok.

"Anna Politkovszkaja után Jevlojev halála annak a felkavaró példáját mutatja, milyen üldöztetésnek vannak kitéve azok, akik küzdelmet folytatnak az emberi jogokért és a szólásszabadságért. Az EU-nak mindezek ellen ismét egységes hangon kell megszólalnia" - szögezte le Beger.

Az Amnesty Internationalt az is súlyos aggodalommal tölti el, hogy abban az övezetben, ahol az augusztusi orosz-grúz konfliktus lezajlott, az azóta is fennmaradt feszültség miatt az emberek nem mernek visszatérni otthonaikba. Az emberi jogi szervezet szerint a nemzetközi megfigyelők jelenléte hozzásegíthet a helyzet stabilizálódásához, ezért az AI arra kéri az EU elnökségét, hogy az szólítsa fel az orosz hatóságokat a nemzetközi megfigyelők Dél-Oszétiába történő beengedésére, a térségben tartózkodó összes nemzetközi megfigyelővel való teljes körű együttműködésre. Az Amnesty szerint az EU-elnökségnek azt is szorgalmaznia kell az orosz hatóságoknál, hogy engedélyezzék az orosz-grúz konfliktus alatt és után elkövetett jogsértések nemzetközi kivizsgálását.

Hirdetés