2007. július. 19. 11:19 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 19. 11:19 Itthon

Melegfelvonulás: vizsgálatot követel az Amnesty International

Vizsgálatot követel az Amnesty International (AI) nemzetközi szervezete a magyar hatóságoktól, mert álláspontja szerint a budapesti melegfelvonuláson a rendőrök nem védték meg a résztvevőket - közölte a jogvédő szervezet magyar irodája.

A felhívást a rendőrségnek és a Külügyminisztériumnak is megküldte az AI - mondta Magyar Dávid, a jogvédő szervezet kampánykoordinátora.

A jogvédő szervezet szemtanúkra, beszámolókra és más szervezetek jelentéseire alapozó álláspontja szerint a rendőrség nem védte meg a július 7-ei, budapesti melegfelvonulás résztvevőit. Az AI ezért felszólította a magyar hatóságokat, hogy folytassanak teljes körű és pártatlan vizsgálatot a felvonuláson szexuális orientációjuk és nemi identitásuk miatt fizikai támadásokat és fenyegetéseket elszenvedett személyek eseteiről. A felelősöket nemzetközi normáknak megfelelő eljárásban ítéljék el.

A szervezet azt is kérte, hogy biztosítsanak az áldozatoknak tisztességes és megfelelő kártalanítást, pénzbeli kártérítést, valamint nyilvánosan ítéljék el a leszbikusok, melegek, biszexuálisok és transzneműek elleni támadásokat. A szervezet arra is felszólította a magyar hatóságokat, hogy biztosítsák, hogy minden személy, hátrányos megkülönböztetés nélkül, hatékonyan gyakorolhassa a békés gyülekezéshez való jogát, valamint, hogy a rendőröknek megfelelő felszerelése és kiképzése legyen az ezen jog védelmében történő fellépéshez.

Az AI elvárja azt is, hogy tegyenek intézkedéseket a vélt vagy valós szexuális orientáción, nemi identitáson alapuló, a hivatalos személyek által elkövetett diszkrimináció ellen.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.