2007. november. 19. 13:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 19. 14:07 Világ

Amnesty International: Japán idegengyűlöletet szít

Terroristaveszélyre hivatkozva egy új japán törvény szerint kötelező a szigetország határát átlépőkről fényképeket és ujjlenyomatokat készíteni. Aki ehhez nem járul hozzá, azonnali érvénnyel deportálják. Az Amnesty International tiltakozik.

Múlt héten szerdán léptette életbe a japán kabinet a parlament felsőházának döntését, miszerint az országhatáron áthaladó összes, 16 évét betöltött külföldit le kell fényképezni és ujjlenyomatot kell tőlük venni. Az érintettek arcáról, valamint ujjlenyomatáról készített digitális felvételeket a hatóságok bizonytalan ideig tárolhatják. Akik ehhez nem járulnak hozzá, azokat visszafordítják a határon.

A képeket készítésük után azonnal összevetik a nemzetközi bűnügyi és terrorista-adatbázisokkal, valamint a japán bűnügyi adatokkal. Az információkat megosztják a rendőrséggel, és hozzáférhetnek külföldi bevándorlási hivatalok és kormányszervek is.

Kivételt képeznek a japán állampolgárok, valamint a japán állam vendégei, a diplomaták, és azok a "különleges" állandó lakosok, akik közül sokan a második világháború előtt és közben az országba szálltott, kényszermunkára kötelezett kínaiak és koreaiak leszármazottai.

Az új törvény értelmében a japán igazságügyi miniszternek jogában áll bárkit kitiltani az országból, akivel kapcsolatban felmerülhet a terrorizmus gyanúja, emellett az ország felé tartó légi- és hajójáratoknak még megérkezésük előtt le kell adniuk teljes utas- és személyzeti listájukat. Mindemellett minden egyes határátlépés során ujjlenyomatot és fotót vesznek az átkelőktől.

"Ez nagyban hozzájárul ahhoz, hogy megakadályozzuk a nemzetközi terrorista cselekményeket anyaföldünkön", nyilatkozta a szisztémáról a Bevándorlási Iroda hivatalnoka, Naoto Nikai a Reuters hírügynökségnek. A rendelkezés többek között azért is keltett nagy visszhangot, mivel az ország 2000-ig az összes országába érkező külföldi állampolgártól vett ujjlenyomatot, amit a személyi jogok megsértése miatti publikus felzúdulás miatt töröltek el. Junicsiro Koizumi volt miniszterelnök végig a törvény mellett állt, mivel szerinte az csökkenti a bűnözési arányt és védi az országot a terrorista cselekményektől. Koizumi amiatt is aggodalmát fejezte ki, hogy Japán potenciális célpont az al-Kaida számára az Irakban elszállásolt japán csapatok miatt (az utolsó csapatok 2006 júliusában hagyták el az országot).

Az Amnesty International a bevándorlási törvény megszüntetésére kérte fel nyílt levelében a japán kormányt. Sonoko Kawakami, az AI japán irodájának munkatársa szerint erősen diszkriminatív, hogy csak külföldiektől kérik be ezeket adatokat. "Ezzel gyakorlatilag azt mondják, a terroristák egyenlőek a külföldiekkel. Ez egy olyan kizáró rendelkezés, amely erősítheti az idegengyűlöletet." A rendszer a kritikák szerint az Államokban létező, hasonlóan a terrorizmus ellen született, a 9/11-es események után bevezetett US-VISIT ellenőrző szisztéma nyomdokában halad.

A kormányzati adatok szerint 2005-ben körülbelül 7,5 millió, 2006-ban 6,7 millió látogató fordult meg a szigetországban. Jelenleg több mint kétmillió regisztrált külföldi állampolgár található, akiknek 40 százaléka állandó lakos státuszú.

 

Hirdetés