Az oroszok új lapot nyitnának Obamával
"Obama megválasztása reményt ad arra, hogy az orosz-amerikai kapcsolatok drámai lapja lezárul" - mondta Szergej Mironov, az orosz parlament felsőházának, egyben az Igazságos Oroszország pártnak az elnöke, és hasonló véleménynek adott hangot Alekszandr Torsin, a felsőház helyettes elnöke is.
Torsin szerint Obama megválasztása előre látható volt, mivel a hagyományos kurzus gazdasági válságba vezetett, s ezért nagy változásokra, friss vérre és új szelekre van szükség, de ezek csakis a capitoliumi emberek radikális cseréjével képzelhetők el.
Az orosz szenátor hangsúlyozta: Obama nem tehető felelőssé a Bush-kormányzat által elkövetett hibákért, és a világ már csak az ő személyes tulajdonságai miatt is minden bizonnyal - legalábbis az első időben - több jóindulattal kezeli majd Obama elnök Amerikáját, mint kezelte Bushét.
Viktor Ozerov, a felsőház védelmi és biztonsági bizottságának elnöke arra számít, hogy a kampányban sok érzelmet kiváltó témák a háttérbe szorulnak.
Az orosz-amerikai kapcsolatokat illetően a szenátor hangsúlyozta: "Kölcsönösen összefüggő világban élünk, és az Egyesült Államok aligha hagyhat figyelmen kívül egy olyan államot, mint Oroszország. Bizonyos nézeteltérések mindig is lesznek, de a világ biztonságáért, a terrorizmus megfékezéséért, a tömegpusztító fegyverek terjedésének megakadályozásáért és a kábítószer-kereskedelem visszaszorításáért viselt felelőség ma is összeköti Amerikát és Oroszországot".
Vaszilij Lihacsov, a felsőház külügyi bizottságának helyettes elnöke úgy vélte, Obama külpolitikája pragmatikus lesz, és "jó kilátások nyílnak olyan kérdések megoldására, mint a rakétapajzs telepítése, a nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozása, vagy például a világűr demilitarizálása".
Lihacsov szerint kedvező szerepe lehet annak, hogy Obama új ember a nagypolitikában, és mentes azoktól a komplexusoktól, amelyek minden tapasztalt politikusban megvannak