A brit konzervatívok is lelkesednek Obamáért
Az ellenzéki brit Konzervatív Párt vezetője is lelkesen üdvözölte Barack Obama győzelmét, a brit kormányfő pedig már a voksolás lezárulta előtt meghatározó jelentőségűnek nevezte az amerikai elnökválasztást.
David Cameron, a toryk vezére és miniszterelnök-jelöltje - aki a vezető brit politikusok közül elsőként reagált hivatalosan Obama győzelmének hírére - azt mondta: e nehéz időszakban az emberek mindenütt változásért kiáltanak, és Barack Obama az első tagja annak az új vezetői nemzedéknek, amely e változást el fogja hozni.
A konzervatív vezető szerint Barack Obama győzelme nyomán a külvilág ismét úgy tekint majd az Egyesült Államokra, mint a lehetőségek, a szabadság és a demokrácia jelzőfényére.
Gordon Brown munkáspárti kormányfő még az éjszaka folyamán azt mondta: a mostani amerikai elnökválasztást "meghatározó jelentőségű" fejlemények jellemezték, köztük az, hogy most első ízben fekete politikus indult az elnöki címért "a siker esélyével". Brown "nagy államférfinak" nevezte Obama republikánus ellenfelét, John McCaint is, aki szavai szerint "a korszak egyik elismerten nagy stratégiai gondolkodója".
A The Times szerint az első fekete elnök megválasztásával az amerikai nép ismét bizonyította "egyedülálló képességét az önmegújulásra", alig több mint egy nemzedéknyi idővel azután, hogy az afrikai-amerikaiak egyáltalán teljes körű polgárjogot kaptak. A vezető brit konzervatív napilap szerint az amerikai választók egy olyan Demokrata Pártot lendítettek a hatalomba, amely "jócskán balra áll mindentől, amit az ország az elmúlt harminc évben látott". Obama szilárd többségű megválasztása és a 70-es évek óta nem látott arányú kongresszusi demokrata többség "a világ egyetlen szuperhatalmának drámai léptékű irányváltását jelzi".
Az az ország, amelyet Európában sokan reménytelenül rasszistának és javíthatatlanul jobboldalinak tartanak, egy fekete embert választott vezetőjéül egy olyan párt élén, amely a gazdasági újraelosztás és a békés diplomáciai párbeszéden alapuló külpolitika elkötelezettje - áll a brit lap elemzésében.
A The Times szerint azonban - jóllehet a választók "kihajították a Republikánus Pártot" - az eredményből egyáltalán nem szűrhető le egyértelműen, hogy az amerikaiak olyan demokrata politikára adták az áldásukat, amely a gazdagok és a vállalatok jelentős adóemelését, a szabadkereskedelem korlátozását, a szakszervezetek új erőre keltését, és az abortusz, vagy a melegek házassága ügyében liberálisabb bírák kinevezését célozná.