2008. október. 31. 17:08 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 31. 17:07 Világ

Kongói misszió: az unió még hezitál

Nem hoztak döntést pénteken az uniós kormányok megbízottai katonák Kongóba küldéséről, ehelyett - egyelőre legalábbis - a diplomáciai megoldás keresésére helyezik a hangsúlyt, ezért a térségbe utazik a francia és a brit külügyminiszter.

A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén a kormányerők és a lázadók harcai elől tízezrével menekül a lakosság, és "humanitárius katasztrófahelyzet" van kibontakozóban. Az EU soros elnökségét adó franciák a minap felvetették, hogy az uniónak vannak gyorsan mozgósítható erői, és mintegy 1500 főt minden további nélkül a helyszínre lehetne küldeni, nem a harcokba való beavatkozás végett, hanem a civil menekültek védelmében.

A francia felvetés elsősorban Kongó egykori gyarmattartója, Belgium részéről kapott támogatást. Azonban a tagállamok az unióhoz akkreditált, kül- és biztonságpolitikai kérdésekkel foglalkozó nagykövetei nem döntöttek a katonai misszióról. Ehelyett azt hangsúlyozták, hogy növelni kell azokat a diplomáciai erőfeszítéseket, amelyek a kongói helyzet tárgyalásos megoldására irányulnak.

Ennek jegyében Bernard Kouchner francia és David Miliband brit külügyminiszter még a nap folyamán a térségbe - a Kongói Demokratikus Köztársaságba, valamint a szomszédos Ruandába - utazik. Hétfőn valószínűleg az uniós külügyminiszterek is megvitatják a kongói helyzetet, marseille-i tanácskozásukon.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.