2007. július. 14. 12:50 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 14. 11:05 Világ

Kongói békefenntartók visszaéléseit vizsgálja az ENSZ

Vizsgálatot indított az ENSZ annak feltárására, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaságba vezényelt indiai békefenntartók valóban élelmiszerrel, sőt hírszerzési adatokkal kereskedtek-e hutu lázadók aranyáért cserébe, miként azt egyesek állítják róluk.

A vizsgálat megindítását Kemal Saiki ENSZ-szóvivő jelentette be Kinshasában. A szóvivő megerősítette, hogy sajtójelentések fedték fel az indiai kéksapkások Észak-Kivu tartományban elkövetett állítólagos visszaéléseit, ami után a világszervezet belső vizsgálatba kezdett.

Az indiai - valamint egyes pakisztáni és bangladesi - békefenntartókat azzal gyanúsítják, hogy hutu lázadóknak dollárért vagy aranyért élelmiszer-fejadagokat, hírszerzési értesüléseket adtak el, részt vettek kongói nők - köztük fiatal lányok - szexuális kizsákmányolásában, őrizeteseket kínoztak, sőt esetenként gyilkosságok terhelik számlájukat.

Az ENSZ 17 ezer fős békefenntartó erejét a tavalyi választások - négy évtizede az első demokratikus voksolás - megszervezésére vezényelték a közép-afrikai országba, tevékenységét azonban már eddig is több botrány árnyékolta be.

A világszervezet nem rendelkezik önálló haderővel, békefenntartó műveleteihez a tagállamok katonáit veszi igénybe. Az ENSZ vizsgálódhat a kéksapkások vélt visszás ügyei után, s ha súlyos kivetnivalót talál viselkedésükben, hazaküldheti őket. A békefenntartók büntetőjogi felelősségre vonása azonban a küldő országok hatáskörébe tartozik, amelyek emberjogi csoportok szerint nem szívesen fegyelmezik ilyen eszközökkel békefenntartó katonáikat.

Hirdetés