Részt vesz az USA az EU koszovói missziójában
Részt vesz az Egyesült Államok az Európai Unió koszovói rendőri és igazságügyi missziójában - jelentette be Brüsszelben szerdán Dan Fried, az európai ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár-helyettes.
Ez az első alkalom, hogy Washington uniós küldetésbe kapcsolódik be - tette hozzá az erről szóló megállapodás aláírását követően. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy a mostani egyezmény példaként szolgálhat további közös küldetésekhez. Az amerikai hozzájárulás mintegy 80 rendőr, bíró és ügyész lesz a tervek szerint összesen 2000 fős misszióban.
A témáról kiadott brüsszeli közlemény szerint a két félnek közös érdeke, hogy együtt dolgozzon a koszovói demokrácia fejlődésének támogatásán. Ahhoz, hogy nőjön a térség stabilitása, kulcsfontosságú, hogy a nemzetközi közösség erőfeszítéseket tegyen a jog uralmának mélyítésére - húzta alá Fried és Javier Solana külpolitikai EU-főképviselő. Leszögezték, hogy az uniós misszió mindkét koszovói közösség (az albánok és a szerbek) előnyére kell, hogy váljék.
Uniós részről egyúttal megerősítették, hogy folytatódik a küldetésben részt vevők telepítése, és várhatóan december elején működőképesnek nyilváníthatják a missziót, amelyet EULEX néven is emlegetnek. Az EU februárban döntött hivatalosan a misszió felállításáról, de annak telepítése már némi késedelmet szenvedett.
A bekapcsolódó amerikai szakemberek egy része egyébként sajtóértesülések szerint már a helyszínen tartózkodik az 1999-es NATO-beavatkozás után létrehozott ENSZ-igazgatás irányítása alatt. Jelenleg az uniós misszió mintegy 500 tagból áll már a helyszínen. A francia Yves de Kermabon vezette - rendőrökből, bírákból, börtönőrökből és vámtisztekből álló - 2000 fős nemzetközi misszió munkáját nagyjából feleannyi helyi résztvevő segíti majd. Magyarország is küldött szakembereket a koszovói EU-misszióba.