2008. október. 15. 22:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 15. 22:53 Világ

Ján Kubis közvetlen és nyílt megbeszélése Göncz Kingával

Közvetlennek, nyíltnak és "nagyon komplexnek, mindenre kiterjedőnek" nevezte Göncz Kingával folytatott brüsszeli megbeszélését Ján Kubis szlovák külügyminiszter - jelentette szerdán este a TASR szlovák hírügynökség brüsszeli tudósítója.

Mint írja, a magyar külügyminiszter már a megbeszélés előtt jelezte, hogy  szlovák kollégájával két témáról mindenképpen beszélni kíván: az egyik a szlovákiai magyar iskolák számára készülő (csakis szlovák földrajzi jelöléseket közlő) tankönyvek kérdése, a másik pedig, hogy az unió oktatásfejlesztési támogatásainak elosztásakor a szlovák szaktárca miért mellőzi a magyar iskolákat.

"A tankönyveket illetően megállapítottam, hogy Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára ez ügyben kéréssel fordult hozzánk, s erre magunk részéről már készül a válasz. Ami az iskolafelújításokat szolgáló uniós alapok kérdését és azoknak a Szlovák Köztársaság területén belüli elosztását illeti, azt javasoltam, hogy erre nem az ilyen diskurzus a legalkalmasabb, hanem a magyar szlovák alapszerződés értelmében működő oktatásügyi vegyes bizottság fóruma, ahol a szakemberek részletekbe menően elemezhetik a kérdéskört" - idézte a TASR Kubist, aki szerint a szlovák félnek olyan értesülései vannak, miszerint a magyarországi szlovák iskolák, "például a békéscsabai és a tótkomlósi iskola sem kapott a Magyarországon elosztható uniós támogatásokból.

A szlovák kereskedelmi hírügynökség, a SITA szerint Kubis Brüsszelben kijelentette: Gémesi Ferencnek nem ígérhette meg a magyar fél kifogásolta tankönyvek visszavonását, mert "amiért nem felelek, arra nem is tehetek ígéretet". Mint a SITA írja, Kubis a szlovák miniszterelnök-helyettes, Dusan Caplovic kifejtésére hivatkozott, mondván, hogy a részleteket majd a szlovák kormány Gémesi Ferencnek címzett válaszlevelében fejti ki.

Az MTI pozsonyi tudósítójának tudomása szerint Dusan Caplovic legutóbb elhangzott "megoldási javaslata" a magyar iskolák részéről és a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) véleménye szerint is elfogadhatatlan, mert az mindössze abban különbözne a botrányos tankönyvekben megtestesülő gyakorlattól, hogy a magyar szövegben továbbra is ugyanúgy szlovák földrajzi megnevezések szerepelnének, s ezek magyar megfelelőjét csak a magyar szövegből kirekesztve, zárójelek között tüntetnék fel.

A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) MTI-hez is eljuttatott közleménye szerint a párt "egyetlen megoldásként" csakis azt tartja elfogadhatónak, hogy a - magyar szöveg folytonosságát szavatoló és a magyar nyelv szabályait megőrző - hagyományos módon, a magyar iskolák számára készült tankönyvekben csakis magyar helységnevek és földrajzi jelölések szerepeljenek. Minden más "szégyenletes tankönyvet haladéktalanul be kell vonni, a kiadásukkal keletkezett kárt a felelősökkel kell megtéríttetni, és a szakmai követelményeknek megfelelő új tankönyveket kell kiadni.

Hirdetés