2008. szeptember. 08. 08:30 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 08. 08:29 Világ

Az amerikai kormány átveszi Fannie és Freddie irányítását

Az amerikai kormány átveszi a Fannie Mae és a Freddie Mac, a két legnagyobb jelzálog-hitelező irányítását - közölte vasárnap Henry Paulson pénzügyminiszter. Az ügyben George Bush elnök és a két nagy párt elnökjelöltje is megszólalt; szükséges és helyes lépésről beszéltek.

A két pénzintézet - amely a 12 ezer milliárd dolláros amerikai jelzáloghitel-piac csaknem felét garantálja - átmenetileg a Szövetségi Lakásügyi Finanszírozási Ügynökség (FHFA) felügyelete alá kerül. "A gazdaság és a piacok nem tudnak felépülni, amíg az ingatlanpiaci korrekciót jelentős részben magunk mögött nem tudjuk (...) a Fannie Mae és a Freddie Mac szerepe döntő fontosságú ahhoz, hogy túljussunk a nehezén" - fogalmazott a miniszter.

Bush úgy nyilatkozott: azért volt szükség a kormányzati beavatkozásra, mert a két intézet működésében mutatkozó zavarok "elfogadhatatlan kockázatot" jelentettek a gazdaságra. Az elnök szerint a jelzáloghitelezők nem tudták volna biztonságosan folytatni működésüket, így helyre kell állítani pénzügyi stabilitásukat és meg kell reformálni üzleti gyakorlatukat.

John McCain republikánus elnökjelölt közölte: szükségesnek ítéli az állami segélyakciót, de hosszabb távon privatizációt kell végrehajtani. A hitelpiacok stabilizálása után le kell csökkenteni a két cég portfólióját olyan méretűre, amikor már nem jelentenek veszélyt, majd privatizálva le kell vágni őket az adófizetők köldökzsinórjáról.

A demokrata elnökjelölt, Barack Obama egyetértett: a lépésre szükség volt a mélyebb gazdasági válság elkerülése érdekében. Mint hangsúlyozta, a két céget azért kell kisegíteni, hogy megerősödjön a gazdaság és könnyítsenek a bajba jutott háztulajdonosoknak, nem pedig azért, hogy megfeleljenek a lobbisták és érdekcsoportok szeszélyeinek.

A jelzálogpiaci hiteleket felvásárló, garantáló és azokat kötvényekké átfordító két magánhitelező állami megsegítéséről napok óta tárgyalások folytak. Washington néhány hete már kísérletet tett az átvételre, hogy megőrizzék a bajba jutott Fannie és Freddie működőképességét a mélyülő ingatlanpiaci válság közepette.

Ben Bernanke, a jegybank szerepét betöltő FED elnöke nyilatkozatban biztosította támogatásáról a kormányzati döntést, amely minden idők legnagyobb állami segélyakciója lehet. "Ezek a szükséges lépések hozzájárulnak az amerikai ingatlanpiac megerősödéséhez, és elősegítik a stabilitást pénzpiacainkon" - közölte Bernanke.

A pénzügyi tárca közleménye szerint "nincs ok azt hinni", hogy a két cég veszteségeit az adófizetőkre terhelik. A pénzintézetek stabilizálódásáig az irányítást az FHFA látja el, az állami kincstár - amely elsőbbségi részvényeket szerez - szükség esetén egészen 2009. december 31-ig vállalja a két cég működésének finanszírozását. A kormány ezenkívül felvásárol a Fannie és Freddie jelzáloghitelek által támogatott kötvényeiből.

Elemzők szerint az Egyesült Államokat sújtó ingatlanpiaci válságból - amely a legmélyebb a nagy gazdasági világválság óta - nehéz lenne a kilábalás a Fannie Mae és Freddie Mac stabilizálása nélkül.

A két cég úgynevezett "kormány szponzorálta vállalkozás". Május végén együttesen 5,2 ezer milliárd dollárnyi saját és garantált követeléssel rendelkezett, ez az összeg az éves amerikai hazai össztermék (GDP) több mint egyharmadának felel meg. Követeléseik majdnem 20 százalékának erejéig külföldi, főleg ázsiai központi bankoknak tartoznak, kötvényekben.

A két cég részvényeinek árfolyama több mint 90 százalékkal esett az elmúlt egy évben, együttesen 15 milliárd dollár volt a veszteségük. Paulson szerint bármelyikük összeomlása "hatalmas zavarokat idézne elő a pénzpiacokon" az Egyesült Államokban és külföldön egyaránt.

A washingtoni pénzügyminisztérium első lépcsőben egy hónapon belül 5 milliárd dollár értékben vásárol jelzáloghitellel támogatott kötvényeket a Fannie Mae és a Freddie Mac cégtől. A kincstár a két intézetnél azonnal egymilliárd dollárért vásárol elsőbbségi részvénycsomagot, a későbbiekben pedig mindegyik céget 100 milliárd dollárig terjedő tőkeinjekcióval segítheti.

Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.