McCain változást ígért, Palin sztár lett
John McCain republikánus szenátor csütörtök este, pártja országos konvencióján hivatalosan elfogadta az elnökjelöltséget; azt ígérte, a kétpárti együttműködés szellemében fogja irányítani az Egyesült Államokat.
Így pontosan két hónappal a november 4-i elnökválasztás előtt felállt a republikánus jelöltpáros is; az arizonai szenátor mellett az előző este nagy sikerrel bemutatkozott Sarah Palin alaszkai kormányzó az alelnökjelölt. Az előző heti demokrata konvención Barack Obama illinois-i szenátort elnök-, Joe Biden delaware-i szenátort pedig alelnökjelöltté választották. Ezzel célegyenesbe fordult az amerikai elnökválasztási verseny.
John McCain © AP |
"Így fogok kormányozni elnökként, mindenki felé kinyújtom a kezem, aki segít ismét lendületbe hozni az országot" - mondta a szenátor, aki néhány napja töltötte be 72. életévét; ha megválasztják, ő lesz a legidősebb első mandátumát megkezdő elnök.
Annak kapcsán, hogy általános meglepetésre az ismeretlen, de reformer hírében álló alaszkai kormányzónőt választotta maga mellé a második helyre, kijelentette: "előre figyelmeztetni szeretném a régi, költekező, semmittevő, az ország helyett magát előtérbe toló Washingtont, hogy változás közeleg".
© AP |
Az amerikai sajtó figyelme továbbra is elsősorban a nagypolitikába néhány napja berobbant Sarah Palinra irányul. (Ő az első női alelnökjelölt a Republikánus Párt történetében.) A Fox News konzervatív hírcsatorna véleményformáló kommentátora, Bill O'Reilly úgy fogalmazott, Palin már nem egyszerűen politikus, hanem Obamához hasonlóan sztár, új korszakot ígér. Vezető demokrata politikusok viszont élesen bírálták Palint, szerintük beszédében megszépítette saját teljesítményét, eltorzította Obama eredményeit, és támadt, ahelyett, hogy pártja céljairól beszélt volna.
John McCaint felesége, Cindy McCain mutatta be a közönségnek. "Ha az amerikaiak egyenes beszédet, a puszta igazságot akarják, vegyék jól szemügyre John McCaint (...) soha nem ingott meg a hazája iránti odaadása" - mondta. Hangsúlyozta, férje Washingtonban szolgál, de soha nem vált washingtoni bennfentessé.
McCain és Palin a konvenció ünnepi zárása után azonnal Wisconsinba utazott, hogy megkezdjék a hátralevő, szokatlanul rövid úgynevezett általános választási kampányt (a konvenciókat részben az olimpia miatt tették ilyen késői időpontra). Az elkövetkező nyolc hétben elnök- és alelnökjelölti viták következnek, a választók több millió dollárnyi reklámot és minden bizonnyal olyan, előre ki nem számítható pillanatokat láthatnak majd, amelyek választói tömegek rokonszenvét dönthetik el.
A CBS televízió hétfő és szerda között végzett felmérése szerint McCain és Obama népszerűsége egyaránt 42 százalékos. A Gallup adatai Obama 49-43 arányú előnyét mutatták.