2008. augusztus. 27. 15:07 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 27. 15:58 Világ

NATO: Moszkva vonja vissza a szakadár tartományok elismerését!

Felszólították a NATO-tagországok szerdán Oroszországot, hogy vonja vissza döntését, amelyben elismerte a Grúziához tartozó Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét.

A szövetség döntéshozó tanácsának szokásos heti ülését követően kiadott közös brüsszeli közleményében a 26 tagország arra figyelmeztetett, hogy az elismerés nemzetközi határozatokat sért, és megkérdőjelezi Oroszország elkötelezettségét a kaukázusi béke és biztonság megőrzése iránt.

A dokumentum az ENSZ Biztonsági Tanácsának több határozatára tett utalást, valamint úgy ítélte meg, hogy nem áll összhangban az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) elveivel sem, márpedig az utóbbiak "alapozzák meg Európa stabilitását". Megismételte a NATO azt a követelését is, hogy Moszkva tartsa be a grúziai rendezésre vonatkozó hatpontos nemzetközi tervet, amelyet az orosz elnök is aláírt.

"Grúzia normalizálódása, biztonsága és stabilitása fontos a szövetségnek" - áll a közleményben, amely ismételten a volt szovjetköztársaság területi épségének tiszteletben tartására sürgette Moszkvát. A NATO a fegyveres konfliktus miatt már a múlt héten döntött arról, hogy felfüggeszti együttműködését Oroszországgal, amíg az vissza nem vonja csapatait a három hete kezdődött összecsapások előtti pozíciókba.

A szövetség az első nemzetközi szereplők közé tartozott kedden, amelyek elítélték, hogy Dmitrij Medvegyev orosz elnök aláírta a Dél-Oszétia és Abházia függetlenségének orosz elismerésére vonatkozó rendeleteket. Jaap De Hoop Scheffer főtitkár rögtön elutasította az orosz lépést, leszögezve: "Ez számos olyan ENSZ biztonsági tanácsi határozat közvetlen megsértését jelenti, amelyeket maga Oroszország is támogatott."

Merkel is felszólította Medvegyevet

Angela Merkel német kancellár ismételten felszólította Dmitrij Medvegyev orosz elnököt, hogy teljesítse az Európai Unió közvetítésével aláírt grúz-orosz tűzszünetben előírtakat, és vonja vissza az orosz csapatokat Grúziából - áll a két politikus szerdai telefonbeszélgetéséről kiadott hivatalos berlini közleményben.

A német kancellár szerint az orosz jelenlét az Abházián és Dél-Oszétián kívüli grúz területeken, például Poti kikötővárosban, súlyosan megsérti a hatpontos béketerv rendelkezéseit, és Oroszországnak haladéktalanul vissza kell állítania az augusztus 7-e előtti helyzetet. Merkel továbbá élesen elítélte a két szakadár grúz terület függetlenségének orosz elismerését, utalva arra, hogy a lépés nincs összhangban sem a nemzetközi joggal, sem a tűzszünet előírásaival. 

A Kreml közleményében kiemelte, hogy Medvegyev "kimerítő magyarázatot" adott a német kancellárnak Abházia és Dél-Oszétia elismerésével kapcsolatban a félórás telefonbeszélgetés során, és megerősítette, hogy Oroszország elkötelezett a béketerv tiszteletben tartása mellett. 

A német kormány szerdán úgy döntött, hogy katonai megfigyelőket küld Grúziába az Európai és Biztonsági Együttműködési Szervezet (EBESZ) missziójának keretében. A német kontingens legfeljebb 15 főből áll majd, és két katonai tisztségviselő azonnal a térségbe utazik - jelentették be Berlinben.

Grúzia két embert hagy Moszkvában

A grúz hatóságok majdnem minimális szintre csökkentik a kaukázusi ország diplomáciai kapcsolatait Oroszországgal amiatt, hogy az utóbbi független államként ismert el két szakadár grúziai régiót - közölték szerdán Tbilisziben. Eka Tkeselasvili külügyminiszter bejelentette, hogy mindössze két diplomatát hagynak meg a moszkvai érdekképviseleten. Nagykövet nem lesz - mondta. 

Előzőleg Temur Iakobasvili reintegrációs miniszter, a két szóban forgó terület, Dél-Oszétia és Abházia körüli konfliktus rendezésével foglalkozó elnöki különmegbízott már kilátásba helyezte, hogy a grúz vezetés a következő napokban dönt arról, hogy teljesen megszakítják-e a diplomáciai kapcsolatokat Moszkvával.

"Civilizáltan szeretnénk eljárni, nem készülünk köveket dobálni, de a két ország kapcsolatai a minimumra csökkennek majd" - hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve: Tbiliszi nem kívánja akadályozni a polgárok Oroszországból Grúziába, illetve fordított irányba történő utazását.

Lasa Zsvania, a grúz parlament külügyi bizottságának elnöke szintén úgy nyilatkozott, hogy Tbiliszi korlátozhatja a két ország kapcsolatait, a grúz parlament pedig kérni fogja Oroszország kizárását különböző nemzetközi szervezetekből. Dmitrij Medvegyev orosz elnök kedden írta alá a Dél-Oszétia és Abházia Grúziától való függetlenségének orosz elismerésére vonatkozó rendeleteket, ami Grúzia és a nyugati országok heves tiltakozását váltotta ki.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.