A NATO figyelmeztet, Oroszország ugyancsak
A tettektől függ a NATO és Oroszország viszonyának alakulása - hangoztatta Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár kedden Brüsszelben, hozzátéve, egyelőre nem folytatható úgy a kapcsolat, mintha semmi nem történt volna. Moszkvát felszólították, de nem vette jó néven.
A szövetség tagországainak külügyminiszteri találkozóját követően a holland politikus úgy vélte, hogy Moszkva egyelőre nem teljesíti a nemzetközi fegyverszüneti tervben szereplő kitételeket, pedig vállalta azt. A szövetség nem látja jelét az orosz kivonulásnak - hangoztatta. De Hoop Scheffer bejelentette azt is, hogy a NATO a polgári védelem területén, például a keletkezett károk felmérésével is segíti Grúziát, továbbá az Ukrajnával létesített viszony mintájára NATO-Grúzia bizottság jön létre.
Egy szó sem igaz az orosz kivonulásból? |
Orosz páncélozott harci járművek egy csoportja megkezdte a kivonulást a grúziai Gori városból - jelentették kedden több nyugati hírügynökség helyszíni tudósítói. Egy orosz alezredes a televízió kamerái előtt azt a parancsot adta az 58. orosz hadsereg elvonulást megkezdő hét |
A miniszterek szerint a konfliktus veszélybe sodorta az egész régió biztonságát és szilárdságát. Rendezetlen konfliktusokra nincsen katonai megoldás - szögezték le. A külügyminiszterek külön aggodalmukat fejezték ki amiatt, ahogyan Oroszország kezelte a válságot. Figyelmeztették egyúttal Moszkvát arra a felelősségre, amelyet az ellenőrzése alatt álló területek biztonságában visel. Az orosz lépések aránytalanok voltak, és nem illettek össze a békefenntartó szereppel - áll a nyilatkozatban.
Moszkvát felszólították, hogy tettekben is mutassa ki elkötelezettségét azon alapelvek mellett, amelyekre a hat éve létrehozott állandó NATO-orosz tanács működése épül. Mint azt már korábban értésre adták, a NATO-tagállamok megerősítették az áprilisi kormányfői találkozón született döntéseket, köztük azt, hogy Grúzia egy napon a szövetség tagja lehet.
Az MTI értesülése szerint a találkozón a vártnál kisebb volt a vita a tagállamok között a helyzetre adandó válaszról. Több miniszter már az ülés előtt fontosnak mondta, hogy a szervezet egységes maradjon. Ennek érvényre juttatását tartotta a legfontosabb eredménynek Göncz Kinga külügyminiszter a brüsszeli találkozón. Az ülés után nyilatkozva úgy vélte, a NATO egyértelmű támogatást fogalmazott meg Grúziával kapcsolatban. Egyetértett azokkal a véleményekkel, hogy amíg Oroszország nem teljesíti vállalásait, nem mehet minden úgy, mintha semmi nem történt volna, de a kapcsolatokat fenn kell tartani Moszkvával. Üdvözölte egyúttal a döntést, hogy megemelik az EBESZ grúziai missziójának létszámát.
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter a találkozót követően ugyancsak üdvözölte, hogy az ülésen egyértelmű jelzés született Oroszország felé, amelyben a szövetség értésre adta, nem hagyja újabb választóvonal kialakulását Európában. De Hoop Scheffer egy kérdés kapcsán kitért arra az orosz érvre is, amely a jugoszláviai beavatkozással és Koszovó elismerésével próbálta összehasonlítani a kaukázusi problémát. A főtitkár úgy vélte, nem lehet összehasonlítani a volt szerbiai tartomány és a Grúzia részét képező önálló területek helyzetét.
Lavrov viszont
Oroszország levonja a következtetéseket a NATO-nak a grúz agresszióval kapcsolatban elfoglalt álláspontjából, s lesznek következmények - jelentette ki Szergej Lavrov kedden újságírók előtt Moszkvában. Hozzátette: erre Moszkva már a keddi miniszteri értekezlet előtt, a múlt héten figyelmeztetett, amikor a NATO képviselői már teljesen előítéletes értékelésekkel léptek fel - mondta az orosz külügyminiszter.
Oroszország lemondta a Balti-tengeren a NATO-val közösen tervezett haditengerészeti gyakorlatot, és nem fogad egy látogatóba érkező amerikai hadihajót a Távol-Keleten - jelentette be kedden az orosz haditengerészet szóvivője. Az orosz haditengerészet "nem fog részt venni a Nyílt Szellem fedőnevű hadgyakorlaton 2008-ban a Balti-tengeren", és ilyen értelmű üzenetet küldött diplomáciai csatornákon a litván félnek, a gyakorlat házigazdájának - nyilatkozott Igor Digalo a sajtószolgálata szerint. A gyakorlatra a NATO-orosz partnerség keretében került volna sor.
Közölte ugyanakkor azt is, hogy Oroszország jelezte az Egyesült Államoknak: "jelenleg nem látszik lehetségesnek" az USS Ford rakétás fregatt fogadása Petropavlovszk-Kamcsatszkban, ahogy azt szeptember 5-9. közé kitűzték. A szóvivő nem adott bővebb magyarázatot ezekre a döntésekre. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia Moszkva grúziai beavatkozása miatt nem vett részt egy, a múlt héten eredetileg Oroszországgal és Franciaországgal együtt tervezett csendes-óceáni hadgyakorlaton. Diplomáciai források szerint Oroszországot korábban már tájékoztatták arról is, hogy nem célszerű egységeinek részvétele a Földközi-tengeren augusztusban-szeptemberben tartandó, Aktív Erőfeszítés fedőnevű hadgyakorlaton.