Mégsem kezdődött meg a csapatkivonás Dél-Oszétiából
Az orosz védelmi minisztérium cáfolta, hogy megkezdődött volna az orosz csapatok kivonása Dél-Oszétiából, grúz hivatalos források viszont azt cáfolták, hogy az orosz egységek távoznának Gori városából.
A minisztérium szóvivője vasárnap azt mondta az Interfax hírügynökségnek: az 58. hadsereghez tartozó egységek kivonásának részletein most dolgoznak, s kivonásukról a helyzet stabilizálódásának függvényében döntenek majd. Korábban a minisztériumban azt állították, hogy megkezdődött a részleges csapatkivonás.
A grúz belügyminisztérium vasárnapi közlése szerint az orosz egységek nem távoztak Goriból, pusztán átcsoportosítás történt. Az ország nyugati - Abháziához közel eső - részén pedig továbbra is őrzik pozícióikat az orosz katonák Szenakiban és Zugdidiben.
Dél-Oszétiában (és Abháziában) eredetileg gyengén felfegyverzett, a Független Államok Közösségének színeiben fellépő orosz békefenntartók tartózkodtak az 1992-ben megvívott grúz-dél-oszét háború nyomán kötött dagomiszi megállapodás értelmében. A dokumentum Közös Ellenőrző Bizottság létrehozását és békefenntartó missziót irányzott elő.
A grúz hadsereg Dél-Oszétia elleni augusztus 8-án indított támadására, a grúz nehézfegyverzet és páncélosok hajnali bevonulására válaszul Moszkva elindította az Észak-Kaukázusban állomásozó 58. hadsereg egységeit Dél-Oszétiába, az indoklás szerint a dél-oszétiai lakosság és az orosz békefenntartók védelmére. Az expedíció visszaverte a grúz támadókat, és behatolt Grúziának a szakadár Dél-Oszétia határain túli területeire.
Az utóbbi napokban a kivonásról elhangzott orosz nyilatkozatok látszólag nem voltak teljesen egyértelműek azt illetően, hogy amikor kivonásról beszélnek, az 58. hadseregnek a konfliktus kezdetén Dél-Oszétiába küldött egységeiről, vagy a jogosan ott tartózkodó orosz békefenntartókról van-e szó. Dmitrij Medvegyev orosz elnök és Szergej Lavrov külügyminiszter kijelentései azonban azt jelzik: Moszkvának elvben szándékában áll kivonni a grúz támadás nyomán Dél-Oszétiába küldött harci egységeket - amelyeknek jelenlétét élesen bírálják nyugati politikusok -, de a határidőt firtató kérdésekre Lavrov annyit válaszolt: "A kivonás annyi időt vesz igénybe, amennyire szükség van".