2008. augusztus. 27. 18:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 27. 19:03 Világ

Moszkva szerint nem lesz újabb hidegháború

Oroszország nem lát olyan veszélyt, hogy újabb hidegháború alakul ki közte és a Nyugat között azért, mert elismerte a két szakadár grúz terület függetlenségét - jelentette ki szerdán Vlagyimir Putyin orosz kormányfő szóvivője.

Mint leszögezte: Oroszország a világ államai közül a legkevésbé szeretné a hidegháború megismétlődését. "A szó eredeti értelmében vett hidegháború kialakulása teljesen lehetetlen. A hidegháború az ideológiák összecsapásán alapult". 

A szóvivő, Dmitrij Peszkov szerint azok az országok, amelyek csökkenteni akarják együttműködésüket Moszkvával, ugyanannyit veszítenek ezzel, mint Oroszország. "Minden olyan fenyegetési kísérlet, amely a jelenlegi együttműködési légkör ellen irányul, nem csak Oroszországra lenne negatív hatással, hanem elkerülhetetlenül ártana a fenyegetőző országoknak is. Mi ezt semmiképp nem akarjuk. Mindannyian reméljük, hogy győz a politikai bölcsesség. Oroszország és a világgazdaság integrációja szükségszerű" - szögezte le Peszkov.

Bejelentette továbbá, hogy Oroszország "óvintézkedéseket hoz" a NATO-hadihajók fekete-tengeri jelenlétével szemben, de reméli, hogy ezek nem vezetnek "konfrontációhoz". "A NATO hajóinak megjelenése a Fekete-tengeren, a grúz partok közelében, illetve az, hogy hadihajókkal szállítanak humanitárius segélyt, nehezen megmagyarázható. Ez ma nem bevett gyakorlat. Mindenképpen hozunk óvintézkedéseket. Reméljük, hogy ezzel nem váltunk ki közvetlen konfrontációt" - mondta.
 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.