2008. augusztus. 13. 11:44 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 13. 11:28 Világ

Lavrov: Oroszország tiszteletben tartja Grúzia szuverenitását

Moszkva nem törekszik arra, hogy elfoglalja Grúziát, vagy megszállás alatt tartsa az ország bármelyik részét - írta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Financial Times című brit napilap szerdai számában, ismételten hangsúlyozva, hogy Oroszország tiszteletben tartja Grúzia szuverenitását.

Lavrov "teljes képtelenségnek" nevezte azokat a találgatásokat, amelyek szerint az orosz katonai akciónak Dél-Oszétiában az lehetett a célja, hogy megdöntse a grúz kormányt.

Az orosz külügyminiszter írásában kifejtette: nem ért egyet azzal, hogy sokan Dávid és Góliát küzdelmének állítják be a válságot, amelynek lényege, hogy a hatalmas keleti szomszéd megtámadta a derék, mindössze néhány milliós lélekszámú Grúziát. Lavrov hangsúlyozta, hogy Oroszország nem saját akaratából került bele ebbe a konfliktusba, amelyből véleménye szerint egyik fél sem kerülhet ki győztesen.

Az orosz politikus felidézte, hogy múlt pénteken, néhány órával a konfliktus kirobbanása előtt Oroszország még azon fáradozott, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa fogadjon el közleményt az erő alkalmazásának tilalmáról Grúziával és Dél-Oszétiával kapcsolatban, ám ezt a nyugati országok megakadályozták.

Oroszország és Grúzia kedd este elfogadta azt az elvi megállapodást, amelyet az Európai Unió közvetítésével dolgoztak ki. Azzal a feltétellel, hogy Grúzia tartózkodik az erőszaktól és nem vezényel katonákat Dél-Oszétiába, Oroszország a következő napokban folytatni fogja azokat a diplomáciai erőfeszítéseket, amelyekkel megszilárdítható az ellenségeskedés jelenlegi, átmeneti szüneteltetése - mondta Lavrov.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.