2008. július. 10. 14:51 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 10. 14:25 Világ

Belgrád komolyan bírálja a hágai Nemzetközi Törvényszéket

A hágai Nemzetközi Törvényszék ítélkezési gyakorlatát bírálta Sznezsana Malovics szerb igazságügyi miniszter, de határozottan kijelentette, hogy Belgrád továbbra is együtt kíván működni a délszláv háborúk bűnöseinek felelősségrevonására alakult testülettel.

Egy szakmai rendezvényen, ahol a Nemzetközi Törvényszéknek a szerbiai jogrendszer változásaira gyakorolt hatását elemző tanulmányt mutattak be, a miniszterasszony leszögezte: "Szerbia továbbra is eleget tesz nemzetközi kötelezettségeinek, de ezt másoktól is elvárja. Az új kormány következetesen kiáll azért, hogy a bűntetteket mindenütt megtorolják, és egyformán kezeljék, hogy sose ismétlődhessenek meg, s hogy az összes áldozatnak igazságot szolgáltatva közösen eljussunk a megbékéléshez."

Sznezana Malovics kijelentette, hogy a Nemzetközi Törvényszéktől érkező "bizonyos üzenetek" aggodalomra adnak okot, mert azt jelzik, hogy a politika erősebb az áldozatok igazságánál, s ezzel kapcsolatban feltette a kérdést: "Ha a bűnözők politikusokká válnak, milyenek lesznek az általuk vezetett intézmények?"

A neveket nem említő miniszternél sokkal konkrétabban fogalmazott Vladimir Vukcsevics szerb különleges ügyész, aki elsősorban Ramush Haradinajnak, a gerillavezérből lett volt koszovói miniszterelnöknek, illetve Naser Oricnak, a srebrenicai muzulmán katonai rendőrség parancsnokának a felmentését vetette a Nemzetközi Törvényszék szemére. Szerinte a testület "az ENSZ által létrehozott egyik legellentmondásosabb intézmény, amely - miközben politikusok, a szakmai közvélemény, a vádlottak és az áldozatok egyaránt bírálják - két évvel tevékenységének lezárulta előtt még mindig nem tud kielégítő eredményt felmutatni".

Ami a Hágában ítélkezők konkrét hibájául felrótt eseteket illeti, Vukcevic ezt mondta: "Haradinaj a tanúk likvidálásával érte el a felmentést. Két közvetlen, egy közvetett és hat potenciális tanút öltek meg. Haradinaj esetében a bírói testület nagyon világosan felhívta a figyelmet a bűncselekményekre, amelyeket aztán - véleményem szerint - az ítéletben eltűrt."

Emlékeztetett arra, hogy Naszer Orics egy hete lezárult perében megállapították a srebrenicai szerbek elleni szörnyű bűncselekményt, de egyetlen elkövető ellen sem indult eljárás. "Van bűntett, vannak áldozatok, de nincs büntetés. Ügyészként ezt nagyon nehezen tudom elfogadni. Nehéz szabadulni attól a borzalmas érzéstől, hogy az áldozatokat még egyszer feláldozták" - jelentette ki.

A szerb ügyész korábban, rögtön a felmentő ítélet után azt mondta, hogy ezután nagyon nehéz lesz tenni bármit is a Szerbiától követelt háborús bűnösök feltalálása érdekében, mert míg korábban a szerbeknek csak valamivel több mint hetven százaléka tartotta elfogultnak a hágai törvényszéket, addig Orics felmentése után 99 százalékuk úgy gondolja, hogy elfogult a szerbekkel szemben, s nem szabad együttműködni vele.

Vladimir Vukcsevics ugyanakkor elismerte, hogy érdemei is vannak a Nemzetközi Törvényszéknek. A legnagyobbnak azt nevezte, hogy hatására a balkáni térségben működni kezdtek a háborús bűnöket megtorló intézmények, amelyek tevékenységükkel világosan üzenik: elengedhetetlen a korábban egymás ellen harcolók közti megbékélés, és a balkáni háborúk során elkövetett bűntettek soha nem ismétlődhetnek meg.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.