2008. június. 04. 18:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 04. 19:06 Világ

A romák jogaiért tüntettek Brüsszelben

Mintegy százan tüntettek szerdán Brüsszelben Olaszország EU-képviselete előtt, követelve az olaszországi romák emberi jogainak tiszteletben tartását.

Mohácsi Viktória liberális európai parlamenti (EP-) képviselő három képviselőtársával, valamint egy volt EP-képviselővel együtt ilyen tartalmú petíciót is átadott a képviseletet vezető olasz nagykövetnek. A tüntetők azt hangoztatták, hogy a római, a nápolyi és a milánói hatóságok túlhatalmat kaptak a romák elleni fellépéshez, a rendőrség és a csendőrség önkényes őrizetbe vételekkel, kitoloncolással, rendszeres razziázással zaklatja őket. Elpanaszolták azt is, hogy magas rangú olasz politikusok romaellenes beszédekkel szítják a rasszizmust.

A tüntetés előtt az Európai Parlamentben közmeghallgatást tartottak a romák olaszországi helyzetéről, Giusto Catania elnökletével, aki a Kommunista Újjáalakítás nevű olasz párt EP-képviselője. A rendezvényen az Európai Parlament több politikai csoportja képviseltette magát, a konzervatív Néppárt és az UEN nevű jobboldali EP-csoport távol maradt.

Mohácsi, aki a nápolyi roma tábor május közepén történt felgyújtása után a helyszínre látogatott, majd tapasztalatairól beszámolt az Európai Parlamentben, most elmondta: azóta több emberi jogi, illetve roma szerveződés látogatott el olaszországi roma táborokba, ahol újabb emberi jogi jogsértéseket tapasztaltak, illetve újabb gyújtogatások is voltak. A magyar liberális EP-képviselő tudomása szerint Olaszországban sorra követnek el rejtélyes bűncselekményeket romák sérelmére, és négy romát meg is öltek.

Mint mondta, az Európai Parlamentnek, az EU legfőbb végrehajtó testületének számító Európai Bizottságnak és más EU-szerveknek is az eddiginél több felelősségérzettel kellene gondolkodniuk a romák ügyéről. "Ha azt valljuk, hogy az Európai Uniónak a legbiztosabb értéke az emberi jogok védelme és a diszkriminációtól mentes Európa biztosítása, akkor ezzel az üggyel kell legelőször kezdeni" - jelentette ki. Szerinte a romaüldözésre nincs megfelelő válasz sem az olasz kormány részéről, sem az unió háza tájáról.

Mohácsi Viktória reményének adott hangot, hogy az Európai Bizottság még ebben az európai parlamenti ciklusban, vagyis az elkövetkező egy éven belül kiadja a roma kérdésben régen várt állásfoglalását, és annak hatására olyan stratégiát fogadnak el, amely tételesen kimondja, milyen lépéseket kell tenni Európában a romák integrációja érdekében. Szerinte e stratégiában az oktatás, a lakhatás, az egészségügy, a foglalkoztatás és az antidiszkrimináció kérdéskörére kell összpontosítani. Felhívta a figyelmet arra, hogy több európai ország - így például Olaszország - igénybe sem veszi azokat az uniós forrásokat, amelyek pedig rendelkezésre állnának a roma integráció céljaira.
 

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.