Járóka és Mohácsi a jó példa
Arra, hogy a romák számára van járható út, Járóka Lívia és Mohácsi Viktória magyar európai parlamenti képviselők jelenlétükkel mutatnak példát Strasbourgban – fogalmazott szerkesztőségi cikkében a Le Monde.
A baloldali-liberális újság szerint „a romákkal kapcsolatos európai gondok csak akkor fognak enyhülni, ha nem maguknak a romáknak, hanem a romák problémájának esünk neki”. A Le Monde szerint az elmúlt napokban az olasz sajtóban – annak ellenére, hogy érthető módon nem kívánnak egy etnikumot külön megnevezni –, a román a bádogvárosokban élő, kolduló romák szinonimája lett. Akik között vannak bűnözők is.
Ez a nagyon látványos beilleszkedési probléma ugyanakkor össze sem hasonlítható mértékű azokkal a gondokkal, amelyekkel a fejlődésből kifelejtett európaiak nagy többségének egész életük során szembesülniük kell, mint például a nagy szegénységgel, a marginalizálódással, valamint a lakhatás, az egészségügy, az oktatás és a munka terén tapasztalható diszkriminációval – emlékeztet a Le Monde.
Azoknak a feldühödött olaszoknak – akik lehetnének akár franciák is –, és akik azt gondolják, hogy „ezeknek haza kell menniük”, tudniuk kell, hogy azok, akiket cigányoknak neveznek, még kevésbé érzik magukat otthon Romániában, Bulgáriában vagy Szlovákiában, ahol születtek, mint Nyugat-Európában. Hazájukban gyakran még rosszabban bánnak velük és még inkább megvetik őket - hívja fel a figyelmet a párizsi újság.
Az Európa Parlament 2005-ben határozatot fogadott el a romák helyzetéről, akiknek száma becslések szerint 12 és 15 millió közé esik a kontinensen, s 7 és 9 millió közé az Európai Unióban. A szöveg emlékezet azokra az üldöztetésekre, amelyeknek áldozatai voltak a romániai rabszolgatartástól a náci népirtáson át a mai „romafóbiáig”, amelynek állandóan ki vannak téve, és amellyel szembe az EP-képviselők szociális, kulturális, oktatási és szimbolikus intézkedéssorozatot ajánlottak. Nevezetesen azt kérték, hogy a romákat ismerjék el európai kisebbségként.
„Az Európai Parlament magyar képviselői, Járóka Lívia és Mohácsi Viktória jelenlétükkel bizonyítják Strasbourgban, hogy vannak romák, akik boldogulnak. Egyre többen vannak, és ehhez a kilenc közép-európai ország kezdeményezésére elindított Roma Befogadás Évtizede 2005–2015 program is hozzájárul. Ez a járható út” – írta a Le Monde.