Cigány emberekkel találkozott Sólyom László
A Cserehát térség kitörési pontja az ökoturizmus, a falusi turizmus - mondta Sólyom László hétfőn a csereháti Tomoron, miután részt vett a Térségi cigány programok és perspektívák című fórumon. A köztársasági elnök ahhoz a romákat segítő alapítványhoz is ellátogatott, amit az elmúlt héten próbált befeketítetni a jobboldali sajtó.
Az államfő a fórum után az újságíróknak elmondta azt is, hogy nagyon sokat jelent a határok felszámolása, rengeteg falu polgármestere örül annak és bízik abban, hogy a schengeni területen belülre kerülhet. A köztársasági elnök szerint Cserehát térségének egyik nagy problémája a közlekedés, ritkulnak a közlekedési lehetőségek. "Egyszerűen nem lehet élni úgy, hogy délután három órakor megy az utolsó busz", nem lehet dolgozni járni ezekről a településekről - mondta.
© Stiller Ákos |
Sólyom László rámutatott, ekkor látszik, milyen óriási lehetőség rejlik az internetben. Ha működik a drótnélküli internet, akkor nemcsak azt tudják megnézni a helyiek, hogy mennyibe kerül a hús egy miskolci boltban, hanem azt is, hogy van-e valahol munkalehetőség. Az internet itt úgy kell, mint egy falat kenyér - tette hozzá. Mint ismeretes, a Borsod megyei Cserehátban kezdte el programját az elmaradott térségek digitális felzárkóztatását célzó Login kezdeményezés. A Nyírő András vezette szervezet - mint lapunk is többször beszámolt róla - wifi-hálózattal és olcsó számítógépekkel látja el a kisfalvak lakóit.
Nagyon sokan úgy gondolják, hogy az EU-ból a pályázatok útján majd dőlni fognak a milliárdok, de, mint hangsúlyozta, a legkisebb pályázatra is kell önrész. Ezek a falvak azonban egyszerűen képtelenek előteremteni az önrészt - fűzte hozzá a köztársasági elnök, aki szólt a falugondnoki hálózat fontosságáról is. A térségben a kitörési pontot a tanulás biztosíthatja: fontos, hogy a fiatalok itt mezőgazdasági szakmákat tanuljanak, mert így majd saját maguk is tudnak mit kezdeni a földdel - hangoztatta.
© Stiller Ákos |
A köztársasági elnökkel együtt látogatott a térségbe Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosa, aki elmondta: ez egy olyan térség, mely szinte "állatorvosi ló" Magyarországon. A Cserehát a kilencvenes évek óta olyan térsége Magyarországnak, melyet magára hagyott a magyar társadalom, és magára hagyott a magyar politika. Az itt élő emberek kezdenek azonban rájönni arra, hogy sok mindent a saját erejükből kell megoldani, de társadalmi szolidaritás nélkül innen nagyon nehéz kitörni - mondta a kisebbségi ombudsman.
Az államfő Borsod-Abaúj-Zemplén megyei útja második napján látogatott Tomor faluba, ahol a Rom Som Alapítvány látta vendégül, egy olyan civil cigány szervezet, amely a környék cigányságának felemelése érdekében végzi munkáját, célja a Csereháton élő cigány lakosok szolgálata, életkörülményeik javítása. 2001-ben jött létre a helyi cigány közösség és az alapító szoros együttműködésére épülő négyéves problémafeltáró és közösségfejlesztő munka eredményeként. Az Alapítvány elsősorban a belső Cserehát - Lak, Tomor, Stakácsi, Homrogd, Alsóvadász, Selyeb - községekben élő cigány közösségekkel, azok helyi vezetőivel, aktív cigány lakosokkal működik együtt.