Az LMP egykori alapítója veszélyesnek látja Patyi András alkotmánybíró párhuzamos indoklását, amely szerint az Alaptörvény az értékrendjével összeegyeztethetetlen véleményeket nem védi.
Egyik utolsó polgármesteri szereplésén, Sólyom László emléktáblájának átadóján élesen szembefordult a rendszerváltást követő időszak jellemző kormánypárti értékelésével Pokorni Zoltán, a XII. kerület távozó polgármestere.
A volt államfő betegsége jelentkezése után megtanult repülőgépet vezetni, pilótaengedélyt szerzett, másfél év alatt fordítói szinten megtanult olaszul, korábban pedig hetente négyszer felült a hajnali ötórás buszra, hogy hajléktalanmelegedőben segítsen, mert „hasznos akart lenni” – derült ki a búcsúztatón.
Autonóm személyiség volt, ezért is akadt számos tisztelője mellett megannyi dühödt kritikusa az október 8-án elhunyt Sólyom Lászlónak. Tisztában volt történelmi szerepével, és annak az Ellenzéki Kerekasztal szakértőjeként, majd az AB elnökeként és államfőként is igyekezett megfelelni.
Elvitelre - a podcast, amelyben az adott hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk. Csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! Ezen a héten Sólyom Lászlót búcsúztatjuk, majd a cigányság népszámlálási adatait és a prostitúció szabályozási kérdéseit vizsgáljuk meg.
Az egykori köztársasági elnököt katolikus szertartás szerint helyezik örök nyugalomra, a család azt kéri, hogy aki szeretné leróni a kegyeletét, az jelezze előre a részvételi szándékát.
„Ha Sólyom pályájára tekintek, jövőnk perspektívájából is esélyt jelez. Jó dolog, ha a szabadelvű konzervatív hagyomány eleven, vagy legalább azzá tehető. E konzervativizmus nélkül, ideértve a demokratikus és humanista baloldalt, a nem konzervatív liberális irányzatokat, valamint az összes többit, aligha létezhet egészséges közélet." Az október 8-án elhunyt volt köztársasági elnökre emlékezik az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke, volt adatvédelmi ombudsman.
Az LMP egykori társelnöke szerint a vasárnap elhunyt köztársasági elnök „szent borzalommal figyelte, amikor a Fidesz elkezdett alkotmányozni, és nekiesett az Alkotmánybíróság jogköreinek.”
Az első szabad választások első fordulója után az Alkotmánybíróság helyettes elnökeként nem kommentálhatta volt pártja, az MDF győzelmét, de otthon feleségének azért elmondta, mit érez. A HVG 1990 áprilisában készített portréinterjút Sólyom Lászlóval, ezt közöljük most újra, változtatás nélkül. /// Sorozatunk a modern Magyarország meghatározó évének meghatározó szereplőiről szól. A Portré újraközlésével a vasárnap elhunyt Sólyom Lászlóra emlékezünk.
Alkotmányos kultúrában a hatáskör nem a nyers erő szabadsága – hangsúlyozza Sólyom László, az előző köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság egykori elnöke. A HVG-nek készült írásában leszögezi: az alkotmánybírósági kontroll teljességének megcsonkítása alapvető rendszerhiba az új alaptörvényben, a parlamenti szuverenitás mindenhatóságából kiindulva pedig a kétharmados többség az alkotmányt a politika korlátjából a szolgálójává tette. A húsz év alatt meggyökeresedett alkotmányos kultúra azonban túlélheti ezt a mai gyakorlatot - értékelte az akkor életbe lépett új alkotmányt, az Alaptörvényt a HVG 2012. január 4-én megjelent számában a most elhunyt Sólyom László, írását újraközöljük.