Cserehát-program a térségi szegénység mérséklésére
A térségi szegénység felszámolása nem oldható meg pusztán segélyezéssel, a fejlődéshez szükség van a helyi közösség bevonására, a helyi kezdeményezések ösztönzésére - erről Mizsei Kálmán, az ENSZ főtitkárhelyettese, az ENSZ Fejlesztési Programok (UNDP) regionális igazgatója beszélt a szervezet Európai és FÁK Országok Regionális Központjának tanácskozásán, ahol a Cserehát-program közel egyéves tapasztalatait vitatták meg.
A magyar kormányzat és az UNDP 2005 novemberében közösen kidolgozott és finanszírozott modellprogramot indított a legnehezebb helyzetben lévő vidéki térség, a Cserehát megsegítésére - idézte fel Mizsei Kálmán A kitörés programja - a térségi szegénység felszámolásának lehetőségei című kerekasztal tanácskozás megnyitóján.
Mizsei Kálmán ismertetése szerint a kétéves komplex fejlesztési program célja, hogy a helyi közösséget bevonva, motiválva, elősegítse a térség társadalmi, környezeti, gazdasági fejlődését, mérsékelje a területi elszigeteltség és a társadalmi kirekesztődés egymást erősítő folyamatát.
Hangsúlyozta, ehhez a helyi közösségek aktív részvételére van szükség, amit jelenleg a tíz cserháti kistérségben animátorok motiválnak. Minden animátor két évig dolgozik együtt a rábízott 15-18 faluból álló közösségekkel, hogy képessé váljanak önálló helyi kezdeményezésekre.
Elmondta azt is, hogy csak olyan kezdeményezéseket támogatnak, amelyek a program pénzügyi segítsége nélkül is képesek a későbbiekben tovább működni.
Mizsei Kálmán a pozitív tapasztalatok között említette a térségben a szociális vállalkozások megjelenését. Mint mondta, ez azt jelenti, hogy a kisebb közösségek összeadják a pénzügyi erőforrásaikat, tehetségüket, és így próbálnak meg kitörni nehéz helyzetükből. Ugyanakkor negatív tapasztalat az "uzsorarabság" nagymértékű megjelenése az elszegényedő térségekben - tette hozzá. Mizsei Kálmán reményei szerint a program katalizátorként fog működni és adaptálható lesz más térségekbe is.
Márczis Márta szakmai programvezető ismertetése szerint a térségben közel 200 mikroprogram pályázatot adtak be, közülük 103 nyert. A pályázat keretösszege csaknem 160 millió forint volt. Egy-egy mikroprogram kétmillió forintra pályázhatott. A pályázók között voltak intézmények, helyi önkormányzatok, nem kormányzati szervek és vállalkozások.
A programvezető hozzátette, akik túl szegények voltak ahhoz, hogy előteremtsék az előírt önrészt, lehetőséget kaptak, hogy kiváltsák önkéntes munkával, szolgáltatással. A pályázati támogatásból például összeállt munkanélküli fiatalok erdészeti munkához használt kisteherautót vásároltak.
A tanácskozáson kiosztott tájékoztató szerint a Cserehát régió lakossága mintegy 110 ezer, s a munkanélküliség aránya itt az országos átlag majdnem háromszorosa. A térségben a szegénységhez az etnikai kirekesztés is hozzájárul.