2008. április. 14. 14:15 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 14. 14:13 Világ

Koszovó alig független, de már nemet mond Del Pontéra

Koszovót nem érdeklik sem Carla Del Ponténak, a hágai Nemzetközi Törvényszék volt főügyészének, sem a Human Rights Watch (HRW) nevű, New York-i székhelyű nemzetközi jogvédő szervezetnek a vádaskodásai, ezért nem lesz vizsgálat azon állítások ügyében, hogy albán gerillák elfogott szerbek szerveivel kereskedtek - közölte Hajredin Kuci koszovói miniszterelnök-helyettes az Ekspres című pristinai lappal.

A törvényalkotásért felelős magas rangú politikus szerint "rágalmaival Carla Del Ponte a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) elleni megalapozatlan vádakat próbálja igazolni". Az Ekspres beszámolója szerint a pristinai kormány a HRW vizsgálatra vonatkozó kérésének sem tesz eleget.
   
A múlt hét végén ismeretessé vált, hogy a szervezet április 4-én levelet írt a koszovói miniszterelnöknek, s felszólította a koszovói hatóságokat: albán partnereikkel együtt nézzenek utána annak, hogy az UCK - amelynek vezetői között ott volt Hashim Thaci jelenlegi és Ramush Haradinaj volt pristinai kormányfő is - vitt-e 1999-ben elfogott szerbeket Albániába, s megölte-e őket, hogy szerveiket áruba bocsássa. A HRW Carla Del Ponte hétvégén megjelent könyvére - Vadászat - a háborús bűnösök és én - hivatkozott, mert szerinte az abban szereplő "közvetett bizonyítékok elég komolyak ahhoz, hogy további vizsgálat kezdődjön".
   
Carla Del Ponte volt főügyész olyan értesüléseket szerzett, hogy az albán gerillák 1999-ben, a szerb hadsereggel vívott háborújuk végén, miközben az ENSZ-békefenntartók már elkezdték bevonulásukat Koszovóba, 100-300 szerbet, többségükben civileket szállítottak Albániába. A foglyokat egy, az albán fővárostól, Tiranától 90 kilométerre lévő településre vitték, ahol orvosok távolították el a belső szerveiket. Az UCK magas rangú vezetői tudtak a szervkereskedelemről, amelynek lebonyolításához az albán titkosszolgálatok közreműködése is kellett.
   
Bexhet Salja, a Pristinában működő Emberi és Szabadságjogok Központjának vezetője szerint a koszovói kormány hibázott, mert nem reagált időben. Rágalmazásért rögtön vádat kellett volna emeltetnie Carla Del Ponte ellen, mihelyt kiszivárgott, hogy mi szerepel a volt hágai főügyész könyvében. A Hágában másfél hete felmentett Ramush Haradinaj által vezetett legnagyobb koszovói ellenzéki párt, a Szövetség Koszovó Jövőjéért is azt követelte, hogy indítsanak büntetőjogi eljárást Carla Del Ponte ellen.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.